Rinti Max-i-mum Adult Kyckling 50%, 4 kg

Högkvalitativt helfoder för vuxna hundar

218 kr 243 kr -10%

(55 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 4 kg

I lager från 13. november

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 19. november

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Torrfoder med 50 % köttandel
  • Artanpassat & balanserat recept
  • Spannmålsfritt

Ofta köpt tillsammans med Rinti Kennerfleisch Tråg 300g, Vilt (300 g)

Rinti Max-i-mum Adult Kyckling 50%, 4 kg 218 kr (55 kr / kg)
Rinti Kennerfleisch Tråg 300g, Vilt (300 g) 15 kr (50 kr / kg)
Totalpris: 233 kr
Beskrivning

Detta högkvalitativa torrfoder för hundar imponerar med sitt artanpassade recept samt sin höga andel kött och inälvor. Dess balanserade formulering innehåller förutom animaliska ingredienser även värdefulla grönsaker samt andra utvalda ingredienser som ger din fyrbenta vän värdefulla näringsämnen för ett vitalt hundliv.

  • Högkvalitativt helfoder för vuxna hundar
  • Artanpassat recept
  • 50 % andel kött och inälvor
  • 50 % grönsaker
  • Med kyckling, sötpotatis, betmassa, potatis, luzern och öljäst
  • Balanserat fett-/proteinförhållande
  • Balanserat kalcium-/fosforförhållande
  • Monoprotein - särskilt lättsmält
  • Spannmålsfritt

Utfodringsrekommendation:

Hundens vikt Utfodringsmängd per dag - endast torrfoder Utfodringsmängd per dag - torrfoder och våtfoder kombinerat
5 kg ca 85 g ca 45 g + ca 140 g våtfoder
10 kg ca 145 g ca 75 g + ca 235 g våtfoder
25 kg ca 285 g ca 145 g + ca 460 g våtfoder
40 kg ca 410 g ca 205 g + ca 650 g våtfoder
65 kg ca 555 g ca 280 g + ca 950 g våtfoder

Den faktiska utfodringsmängden beror på ditt djurs ålder, aktivitet och ras.

Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.

Artikelnr.: RIN-180703
Innehåll: 4 kg
EAN: 4000158911759
Tillverkarnr.: 180703
Varumärken: Rinti
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från spannmål, Monoprotein
: Adult
Sammansättning

30 % färsk kyckling, 20 % getrocknetes Hühnerprotein, getrocknete Süßkartoffeln, Hühnerfett, getrocknete Rübenschnitzel, Kartoffeln getrocknet, hydrolysierte Hühnerproteine, alfalfa torkad, Bierhefe getrocknet, Cellulosepulver, Mineralstoffe

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 29 %
råfiber 3,5 %
Råoljor och fetter 15 %
Rohasche 7 %
Calcium 1,2 %
Phosphor 0,7 %
Kaloriengehalt[1] 372 kcal
  1. pro 100g

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 15.000 IE
Vitamin D3 1.500 IE
Vitamin E som vitamin E / all-rac-alfa-tokoferylacetat 100 mg
L-Carnitin 150 mg
Koppar som koppar-sulfatpentahydrat 10 mg
Eisen als Eisen-II-sulfat Monohydrat 50 mg
Mangan som mangan(II)sulfat, monohydrat 10 mg
Zink som zinksulfat, monohydrat 60 mg
Selen som natriumselenit 0,2 mg
Jod als Calciumjodat, wasserfrei 1,5 mg

tekniska tillsatser

Ingredienser
Antioxidanter,
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Rinti Max-i-mum Adult Kyckling 50%

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder