Rinti Sensible Snacks Insekt Bits, 50 g

Snacks för hundar

28 kr

(560 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 50 g

I lager

Leverans senast måndag, 12. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För foderkänsliga fyrbenta vänner
  • Med monoprotein från insekter
  • Utan socker, spannmål, gluten
  • Inga färgämnen eller konserveringsmedel

Ofta köpt tillsammans med Rinti Chicko Snack Mini Nöt, 170 g

Rinti Sensible Snacks Insekt Bits, 50 g 28 kr (560 kr / kg)
Rinti Chicko Snack Mini Nöt, 170 g 69 kr (406 kr / kg)
Totalpris: 97 kr
Beskrivning

Dessa skonsamt tillagade snacks är perfekta för foderkänsliga fyrbenta vänner! De lättsmälta godbitarna med en enda proteinkälla från insekter (mjölbaggar) är helt fria från köttmjöl, socker, gluten och spannmål, och de innehåller inte heller några färgämnen eller konserveringsmedel! Perfekta vid foderallergier och intoleranser!

Utfodringsrekommendation:

Belöningssnacks bör inte utgöra mer än 10 % av det dagliga näringsintaget:

  • En hund som väger 5 kg får 7 st. Sensible Snack per dag.
  • En hund som väger 10 kg får 11 st. Sensible Snack per dag.
  • En hund som väger 20 kg får 20 st. Sensible Snack per dag.
Artikelnr.: RIN-181186
Innehåll: 50 g
EAN: 4000158917102
Tillverkarnr.: 181186
Varumärken: Rinti
Foderdeklaration: Kompletteringsfoder
: Fri från färgämnen, Fri från konserveringsmedel, Fri från socker, Fri från spannmål, Fri från gluten, Monoprotein
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

60 % Mehlkäfer (Tenebrio molitor), 20 % Süßkartoffel, Vegetabiliska biprodukter, öljäst, Mineraler

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 25 %
Fettgehalt 12 %
råfiber 3,5 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 3,5 %
Fuktighet 20 %

tekniska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Kaliumsorbat 1.000 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Rinti Sensible Snacks Insekt Bits

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder