Royal canin Labrador Retriever Puppy, 3 kg

Helfoder särskilt för labrador retriever-valpar upp till 15 månaders ålder

266 kr

(89 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 3 kg

Bara 3 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Stödjer kroppens eget försvar
  • Hälsosam matsmältning
  • Främjar utvecklingen av ben och leder

Ofta köpt tillsammans med Royal canin Pomeranian Adult Mousse 12x85g, 1.020 g

Royal canin Labrador Retriever Puppy, 3 kg 266 kr (89 kr / kg)
Royal canin Pomeranian Adult Mousse 12x85g, 1.020 g 173 kr (170 kr / kg)
Totalpris: 439 kr
  • Labrador retriever

Beskrivning

Varför ROYAL CANIN Labrador Retriever Puppy?

  • Stödjer kroppens naturliga försvar
  • Bidrar till en hälsosam matsmältning
  • Stödjer utvecklingen av skelett & leder

Varför ett särskilt foder för labrador retriever-valpar?

Tillväxten är en viktig fas i valpens liv. Det är en tid med kroppsliga förändringar, nya upptäckter och nya möten. Rätt foder spelar en central roll eftersom kosten ger valpen de näringsämnen som behövs för en god utveckling under tillväxtperioden. Labradoren är i regel en glad och barnvänlig familjehund. ROYAL CANIN Labrador Retriever Puppy har utvecklats särskilt för labradorvalpar upp till 15 månaders ålder.

Tack vare ett exklusivt antioxidantkomplex, inklusive vitamin E, bidrar valpfodret till att stödja kroppens naturliga försvar medan det gradvis utvecklas. ROYAL CANIN Labrador Retriever Puppy innehåller dessutom en särskild kombination av näringsämnen med högkvalitativt protein (L.I.P.), som har valts ut särskilt för sin höga smältbarhet.

Näringsämnena i sammansättningen bidrar dessutom till att bibehålla en hälsosam balans i tarmfloran, vilket i sin tur bidrar till en god avföringskvalitet. Tack vare det anpassade innehållet av kalcium och fosfor bidrar valpfodret till att stödja valpens skelett och leder under tillväxten. Utvalda näringsämnen bidrar även till att främja och bibehålla en hälsosam kroppsvikt hos valpen.

De skräddarsydda foderbitarna i torrfodret har utvecklats särskilt för käken hos labradorvalpar. Foderbitarnas storlek och form gör det lättare för valpen att få i sig fodret och uppmuntrar den samtidigt att tugga ordentligt innan den sväljer.

ROYAL CANIN kvalitetslöfte

Alla ROYAL CANIN produkter genomgår omfattande kvalitetskontroller för att säkerställa en hög foderkvalitet och tillgodose valpens individuella näringsbehov och livsstil. Med ROYAL CANIN Labrador Retriever Puppy ger du din valp en högkvalitativ och balanserad kost.

Utfodringsrekommendation:

► vid en slutvikt på 26 kg:

Ålder i månader Fodermängd
2 212
3 262
4 284
6 325
8 300
10 288
12 289
14 287
16 Labrador Adult

► vid en slutvikt på 32 kg:

Ålder i månader Fodermängd
2 224
3 283
4 309
6 379
8 353
10 338
12 339
14 335
16 Labrador Adult

► vid en slutvikt på 40 kg:

Ålder i månader Fodermängd
2 239
3 310
4 341
6 447
8 421
10 413
12 403
14 396
16 Labrador Adult
Artikelnr.: ROC-3253
Innehåll: 3 kg
EAN: 3182550725507
Tillverkarnr.: 3253
Varumärken: Royal canin
Förvaringsinstruktioner: Förvara aromskyddat, Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus, Förslut förpackningen efter användning
Foderdeklaration: Helfoder
: Valp
: Tillväxt
: BHN
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

Geflügelprotein getrocknet, Mais, Weizenkleber[1], Ris, Maismehl, Tierfett, Maiskleber, hydrolysierte Tierproteine, Vetemjöl, Rübenschnitzel, Fischöl, Mineraler, pflanzliche Fasern, Sojaolja, 0,5 % Fructo-Oligosaccharide, Psyllium (Schalen und Samen), Hefe (Quelle für Mannan-Oligosaccharide und Beta-Glucane), Glucosamin aus Fermentation, Gurkörtsolja, Tagetesmehl, Saft von Yucca Schidigera, Knorpel hydrolysiert (Quelle für Chondroitin).

  1. L.I.P.: Für ihre sehr hohe Verdaulichkeit ausgewählte Proteine.
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Protein 33 %
Rohprotein 0 %
råfiber 1,7 %
Fettgehalt 14 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 6,9 %
Calcium 1,25 %
Phosphor 1 %

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 26.500 IE
Vitamin D3 800 IE
Vitamin E 490 mg
Eisen (3b103) 56 mg
Jod (3b201/3b202) 3,6 mg
Kupfer (3b405/3b406) 6 mg
Mangan (3b502/3b504) 41 mg
Zink (3b603/b605/3b606) 119 mg
selen (3b801/3b811/3b812) 0,17 mg
Klinoptilolith sedimentären Ursprungs 10 g
Konservierungsstoffe
Antioxidantien
Tillbehör
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Royal Canin Österreich GmbH, Handelskai 92, Riverage/gate 1/OG 11, 1200, Wien, Österrike, www.royalcanin.com/de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Royal canin Labrador Retriever Puppy

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder