Royal canin Outdoor 7+, 400 g

Torrfoder för äldre utekatter

115 kr

(288 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 400 g

I lager från 16. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 22. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Vitalitetskomplex
  • Främjar aktiviteten
  • Stödjer njurfunktionen
  • Stödjer en hälsosam urinvägsfunktion

Ofta köpt tillsammans med Royal canin Digestive Care i Sås 12x85g, 1.020 g

Royal canin Outdoor 7+, 400 g 115 kr (288 kr / kg)
Royal canin Digestive Care i Sås 12x85g, 1.020 g 196 kr (192 kr / kg)
Totalpris: 311 kr
Beskrivning

Utekatter behöver ett foder som förser dem med de näringsämnen som krävs för att bibehålla en god hälsa. Eftersom de regelbundet ägnar sig åt fysiskt krävande aktiviteter som att springa, hoppa och klättra behöver de ett foder som bidrar till att bibehålla ledernas hälsa.

ROYAL CANIN Outdoor 7+ är lämpligt för aktiva utekatter från 7 års ålder och innehåller ett exklusivt vitalitetskomplex som stödjer äldre katter vid de första tecknen på åldrande.

Fodret innehåller särskilda näringsämnen som polyfenoler från grönt te, vitamin C, EPA och DHA. Omega-3-fettsyror som EPA och DHA stödjer benens och ledernas funktion. Det höga kaloriinnehållet bidrar till att täcka det höga energibehovet hos aktiva katter. Dessutom stödjer fodret njurfunktionen genom ett särskilt anpassat fosforinnehåll. ROYAL CANIN Outdoor 7+ bidrar även med särskilt utvalda näringsämnen till att bibehålla en normal urinvägsfunktion hos den vuxna katten.

ROYAL CANIN kvalitetslöfte

Alla produkter från ROYAL CANIN genomgår omfattande kvalitetskontroller för att säkerställa optimal foderkvalitet och tillgodose kattens individuella näringsbehov och livsstil. Med ROYAL CANIN Outdoor 7+ ger du därför din katt en högkvalitativ och balanserad kost.

Utfodringsrekommendation:

► vid idealvikt:

3 kg: 40 g, 4 kg: 49 g, 5 kg: 58 g, 6 kg: 66 g

► vid övervikt:

3 kg: 32 g, 4 kg: 39 g, 5 kg: 46 g, 6 kg: 52 g

Blandutfodring:

► vid idealvikt:

3 kg: 24 g + 1 påse, 4 kg: 33 g + 1 påse, 5 kg: 41 g + 1 påse, 6 kg: 49 g + 1 påse

► vid övervikt:

3 kg: 16 g + 1 påse, 4 kg: 23 g + 1 påse, 5 kg: 30 g + 1 påse, 6 kg: 36 g + 1 påse

Artikelnr.: ROC-2350
Innehåll: 400 g
EAN: 3182550784436
Tillverkarnr.: 2350
Varumärken: Royal canin
Förvaringsinstruktioner: Förvara aromskyddat, Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus, Förslut förpackningen efter användning
Foderdeklaration: Helfoder
: Senior
: Utomhusdjur
: FHN
Ingredienser

Sammansättning

Maismehl, Geflügelprotein getrocknet, Mais, Tierfett, hydrolysierte Tierproteine, korn, Maiskleber, Weizenkleber[1], Rübenschnitzel, Sojaolja, Jästprodukter, Mineraler, Fischöl, Hefe (Quelle für Mannan-Oligosaccharide), Gurkörtsolja, Glucosamin aus Fermentation, Tagetesmehl, Knorpel hydrolysiert (Quelle für Chondroitin).

  1. L.I.P.: Für ihre sehr hohe Verdaulichkeit ausgewählte Proteine.
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Protein 28 %
Rohprotein 0 %
råfiber 1,5 %
Fettgehalt 20 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 6 %
Phosphor 0,8 %
EPA/DHA 0,4 %

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 35.500 IE
Vitamin D3 950 IE
Vitamin C 243 mg
Eisen (3b103) 37 mg
Jod (3b201/3b202) 3,7 mg
Kupfer (3b405/3b406) 11 mg
Mangan (3b502/3b504) 48 mg
Zink (3b603/3b605/3b606) 145 mg
selen (3b801/3b811/3b812) 0,06 mg
Antioxidantien
Tillbehör
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Royal Canin Österreich GmbH, Handelskai 92, Riverage/gate 1/OG 11, 1200, Wien, Österrike, www.royalcanin.com/de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Royal canin Outdoor 7+