Smartbones Chicken Mini 18 St., 18 Stycken
Tuggben
138 kr
(8 kr / st., inkl. 25% moms.
-
Smartbones
Mini Chicken Wrapped 9 St.
Tuggstänger
80 kr(9 kr / st.) -
Smartbones
Chicken Mini 8 St.
Tuggben
69 kr(9 kr / st.) -
Smartbones
Chicken Mini 18 St.
Tuggben
138 kr(8 kr / st.) -
Smartbones
Chicken Medium 2 St.
Tuggben
80 kr(40 kr / st.) -
Smartbones
Chicken Large
Tuggben
69 kr -
Smartbones
SmartSticks Chicken 5 St.
Tuggpinnar
80 kr(16 kr / st.) -
Smartbones
SmartSticks Chicken 10 St.
Tuggpinnar
131 kr 138 kr(13 kr / st.) -
Smartbones
Sweet Potato Mini 8 St.
Tuggben
69 kr(9 kr / st.) -
Smartbones
Sweet Potato Medium 2 St.
Tuggben
80 kr(40 kr / st.) -
Smartbones
Chicken Wrapped 5 St.
Tuggstänger
80 kr(16 kr / st.) -
Smartbones
Beef Mini 8 St.
Tuggben
69 kr(9 kr / st.) -
Smartbones
Beef Medium 2 St.
Tuggben
80 kr(40 kr / st.)
Egenskaper och fördelar
- För små hundar
- Med kycklingkött
- Hölje av grönsaker
- Extra fettsnål och lättsmält
- Perfekt som belöningssnack
Beskrivning
Att tugga är lika viktigt för hundar som regelbunden fysisk aktivitet. För att stimulera tuggandet kan du ge din hund ett smakrikt tuggben då och då. Tuggben bidrar till tandhygienen, tränar käkmuskulaturen och ger hunden långvarig tugglädje.
De Chicken Mini tuggbenen från SmartBones är smakrika tuggben utan råhud, men med ett läckert innehåll: Det goda kycklingköttet inuti benen omges av ett lager med smakrika grönsaker som ärtor, morötter och sötpotatis. De fettsnåla och lättsmälta tuggbenen är berikade med vitamin E och andra värdefulla mineraler.
Även om benen främst passar små hundar uppskattas de även av tugglada hundar i andra storlekar.
Utfodringsrekommendation:
Tuggbenen passar bra som belöningssnacks. Du kan ge din hund ett tuggben per dag. Se till att det alltid finns tillräckligt med färskt vatten tillgängligt.
Observera: Håll dig i närheten medan hunden tuggar på snackset för att minska risken för oavsiktliga skador.
| Artikelnr.: | Xol-SMB-27118 |
|---|---|
| Innehåll: | 18 Stycken |
| EAN: | 810833027118 |
| Tillverkarnr.: | 27118 |
| Varumärken: | Smartbones |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
Ingredienser
Ingredienser
Tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin E | 133 mg |
| Järn (Järn(II)sulfatheptahydrat) | 43 mg |
| Zink (Zinksulfatheptahydrat) | 49 mg |
| Mangan (mangansulfatmonohydrat) | 70 mg |
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 14 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fetthalt | 0,5 % |
| råfiber | 0,2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 2,5 % |
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
| Tillverkare: | Tetra GmbH, Herrenteich 78, 49324, Melle, Tyskland, service@tetra.net |
|---|
Mer information: https://europa.eu/youreurope/reklamationsrätt
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Smartbones Chicken Mini 18 St.
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.200 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering