Tetra TetraMin Flake Food, 250 ml

Huvudfoder för akvariefiskar

57 kr

(228 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 250 ml

I lager från 03. november

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans tisdag, 10. november

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Formulan för garanterat rent vatten (Clean & Clear)
  • Innehåller högkvalitativ fiskolja med ökat innehåll av omega-3 och vitaminer
  • Bästa foderomvandling tack vare optimerat protein-fettförhållande
  • BioActive formula plus prebiotika

Ofta köpt tillsammans med Tetra AquaSafe, 500 ml

Tetra TetraMin Flake Food, 250 ml 57 kr (228 kr / l)
Tetra AquaSafe, 500 ml 92 kr (184 kr / l)
Totalpris: 149 kr
Beskrivning

TetraMin flingfoder är ett biologiskt balanserat basfoder i flingform för tropiska fiskar i sötvattensakvarier. Det ger en komplett och artanpassad kost

TetraMin flingfoder innehåller en näringsblandning av hög kvalitet med viktiga vitaminer, mineraler och spårämnen för ett livskraftigt fiskliv och praktfulla färger. Ytterligare prebiotika stödjer normala kroppsfunktioner och främjar foderutnyttjandet så att vattnet i akvariet förblir rent under lång tid.
De långflytande och långsamt sjunkande flingorna är perfekt för många olika fiskar eftersom de kan intas både vid vattenytan och när de sjunker.
Det specialreceptet med naturliga ingredienser och BioActive formula är fritt från färgämnen och tillsatta konserveringsmedel. Receptet bidrar till ett normalt välbefinnande och en normal funktion av immunsystemet hos dina fiskar.

Födningsrekommendation

  • TetraMin flingfoder bör ges flera gånger i så små portioner som fisken kan äta upp på några minuter och kan kompletteras med godbitar som Tetra Delica-tillskottsfoder.
  • Bäst före-datumet på förpackningen anger den tid fram till vilken fodret förblir oförstört om det förseglas och förvaras på rätt sätt.
  • Den öppnade burken med mat bör matas inom 3 månader, eftersom fukt, luft och ljus bryter ner näringsämnena i maten och därmed försämrar tillförseln av vitala ingredienser.

Oliver Knott rekommenderar:
TetraMin flingfoder såldes för första gången 1955 och har sedan dess varit det klassiska fiskfodret världen över.

Artikelnr.: Xol-TET-726338
Innehåll: 250 ml
EAN: 4004218726338
Tillverkarnr.: 726338
Varumärken: Tetra
Förvaringsinstruktioner: Förvara svalt och torrt
Foderdeklaration: Helfoder
Doseringsform / konsistens: Flingor
Sammansättning

Fisch und Fischnebenerzeugnisse, Getreide, pflanzliche Eiweißextrakte, Jästsvampar, Öle und Fette, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Weich- und Krebstiere, Algen, Mineralstoffe

Ingredienser

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin D3 1.848 IE
citronsyra[1] 293 mg
  1. Reglering av surhetsgrad

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 46 %
Råoljor och fetter 11 %
råfiber 3 %
Fuktighet 6 %
Rohasche 0 %

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 37.680 IE
Vitamin D3 1.990 IE
E5 Mangan 96 mg
E6 Zink 57 mg
E1 Järn 37 mg
Färgämnen
Antioxidanter,
Ingredienser

Fisk och fiskbiprodukter, Getreide, Jästsvampar, Vegetabiliskt proteinextrakt, Blötdjur och kräftdjur, Oljor och fetter, Zucker[1], Alger, Mineraler

  1. Oligofruktos 1%
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Tetra GmbH, Herrenteich 78, 49324, Melle, Tyskland, service@tetra.net

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för TetraMin Flake Food

1 kundrecension i alla språk

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.


Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder