Valetumed Mage-Tarm Tabs, 180 g
Probiotiska tabs för stöd av normal matsmältning
210 kr
(1 167 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med värdefulla probiotika & jäst
- Lättsmält
- Enkel dosering & hög acceptans
Beskrivning
Mage-tarm tabs från Valetumed är utvecklade för att stödja din hunds normala matsmältning. Den balanserade blandningen av probiotika och naturliga ingredienser som jäst, morotsfibrer, kumminfrön och psylliumfröskal ger ett bra tillskott till det dagliga fodret.
Särskilt för djur med känslig mage kan de lättsmälta ingredienserna bidra till att stödja kroppens egna processer i mage och tarm. Tabletterna har hög acceptans, är enkla att dosera och passar hundar av alla raser, storlekar och åldrar.
Utfodringsrekommendation:
1 tablett dagligen per 10 kg kroppsvikt.
Rekommenderad användningstid är upp till 2 månader.
Säkerställ en balanserad daglig foderration och att djuret alltid har tillgång till rent och friskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | XEV-MUE-110063 |
|---|---|
| Innehåll: | 180 g |
| EAN: | 4251618704811 |
| Tillverkarnr.: | 110063 |
| Varumärken: | Valetumed |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
| : | Matsmältning och tarmflora |
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Rohasche | 32 % |
| Råprotein | 17,8 % |
| Calcium | 10,6 % |
| råfiber | 9 % |
| Råoljor och fetter | 4 % |
| Phosphor | 2,6 % |
Zootekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Bacillus velezensis DSM 15544 (4b1820) | 666,66 x 10h9KBE |
Sammansättning
36,5 % Jäst, 3 % Karottentrester, 1 % Kümmelsamen[1], 1 % psylliumskal
- malt
Juridisk information
| Tillverkare: | Mühldorfer Nutrition AG, Edisonstraße 11, 84453, Mühldorf am Inn, Tyskland, www.muehldorfer-pferdefutter.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Valetumed Mage-Tarm Tabs
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering