Versele laga Cuni Nature R-Balance Kanin, 1 kg
Spannmålsfritt & fiberrikt foder
110 kr
(110 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För känsliga kaniner
- Med örter & gräs
- Fiberrik med morötter & timotej
- För god tandhälsa
- Främjar matsmältningen
Beskrivning
Cuni Nature R-Balance kanin är ett varierat foder som passar känsliga kaniner och dvärgkaniner. Fodret består av ingredienser av hög kvalitet som timotej, morötter, olika grässorter och örter. Den fiberrika och spannmålsfria sammansättningen stödjer en optimal matsmältning och bidrar till en god tandhälsa.
Utfodringsrekommendation:
Beroende på kaninens ras och storlek rekommenderas 50 till 105 g Cuni Nature R-Balance per dag. Komplettera med krispigt hö och se alltid till att det finns tillräckligt med friskt vatten.
Byt ut gammalt foder mot färskt varje dag.
| Artikelnr.: | VRL-113621 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 5410340614266 |
| Tillverkarnr.: | 113621 |
| Varumärken: | Versele laga |
| : | Dvärgkanin |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | 800 - 1200 g |
| : | Adult, Junior, Senior |
Ingredienser
Sammansättning
25 % timotejhö, sojabönskal, Sonnenblumen-Extraktionsschrot, Potatismjöl, johnnesbrödskrot, ärtflingor, Brucherbsen, Sojamjöl, Ackerbohnenflocken, 4 % morotsflingor, Leinsamen, 2,6 % Karotten getrocknet, Pastinaken, Sojabohnen getoastet, Luzerne, betmassaschnitzel, Monokalciumfosfat, Rotklee, Calcium-Magnesium-Carbonat, Natriumchlorid, rohes Sojaöl, Wiesen-Rispengras, ängssvingel, Engelskt rajgräs, Wiesen-Knäuelgras, rörsvingel, Spitzwegerich, Weißklee, Mohave-Palmlilie, Fructo-Oligosaccharide, Mannan-Oligosaccharide (MOS), Trockenalgen, Schafgarbe, Stevia, Propylenglykol, Zucker
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 15 % |
| råfiber | 17 % |
| Rohfett | 3,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 8 % |
| Calcium | 0,8 % |
| Phosphor | 0,6 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 11.360 IE |
| Vitamin D3 | 1.360 IE |
| Vitamin E (all rac-alpha-Tocopherylacetat) | 91 IE |
| Vitamin C | 35 mg |
| Eisensulfat Monohydrat | 114 mg |
| Kupfer-II-sulfat Pentahydrat | 11 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 80 mg |
| Mangan-II-Oxid | 85 mg |
| Jod (Calciumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,2 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Sepiolith (E562) | 3.080 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Versele-Laga, Kapellestraat 70, 9800, Deinze, Belgien, www.versele-laga.com/de/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Versele laga Cuni Nature R-Balance Kanin
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering