Versele laga Gra-Mix Ardenner Fin Krossad Majs, 4 kg

Kompletteringsfoder

86 kr

(22 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 4 kg

Bara 6 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För värphöns & annat fjäderfä
  • Spannmål, solrosfrön, ärtor & majs
  • Finkrossat
  • Lätt att äta

Ofta köpt tillsammans med Versele laga Gold 4 MiniMix för Dvärghöns, 5 kg

Versele laga Gra-Mix Ardenner Fin Krossad Majs, 4 kg 86 kr (22 kr / kg)
Versele laga Gold 4 MiniMix för Dvärghöns, 5 kg 127 kr (25 kr / kg)
Totalpris: 213 kr
Beskrivning

Gra-Mix är ett högkvalitativt kompletteringsfoder, en blandning av noggrant sorterad, rengjord och mycket fint krossad majs, olika frön och spannmål samt solrosfrön och ärtor, anpassad efter behoven hos värphöns och annat fjäderfä. Tack vare den mjöliga konsistensen är fodret lätt att äta och smälta.

Utfodringsrekommendation:

Ge fjäderfäet Gra-Mix i anpassad mängd. Det rekommenderas att kombinera detta kompletteringsfoder med ett komplettfoder. Se alltid till att det finns friskt och rent vatten.

För att stödja matsmältningen kan grit ges som komplement. Det bidrar även till bildningen av starka äggskal.

Artikelnr.: VRL-113390
Innehåll: 4 kg
EAN: 5410340632079
Tillverkarnr.: 113390
Varumärken: Versele laga
Foderdeklaration: Kompletteringsfoder
: Adult, Junior, Senior
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

vete, Mais, Milo spannmål, Dari, 3 % Ärtor, 1 % Solroskärnor

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 10 %
Rohfett 3 %
Rohasche 1,5 %
Rohöle und -fette 0 %
råfiber 2,5 %
Methionin 0,2 %
Lysin 0,32 %
Natrium 0,02 %
Calcium 0,1 %
Phosphor 0,3 %
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Versele-Laga, Kapellestraat 70, 9800, Deinze, Belgien, www.versele-laga.com/de/de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Versele laga Gra-Mix Ardenner Fin Krossad Majs

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder