Whiskas Multipack 12x85g Fågelurval i Sås 7+, 1.020 g
Våtfoder för katter
72 kr
(71 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För katter från 7 år
- Med vitaminer & mineraler
- Stärker naturliga försvar
- För starka muskler
- Utan konstgjorda tillsatser
Beskrivning
Whiskas Portionspåsar i Sås är ett smakrikt våtfoder med saftiga köttbitar i en välsmakande sås. Fodret är noggrant anpassat efter vuxna katters behov och innehåller alla nödvändiga näringsämnen, vitaminer och mineraler i rätt balans.
► Zink bidrar till frisk hud och välvårdad päls.
► Vitamin C stärker kattens naturliga immunförsvar.
► Högkvalitativa proteiner från animaliska och vegetabiliska källor främjar utvecklingen av starka muskler.
Fodret innehåller inga konstgjorda smakämnen, färgämnen eller konserveringsmedel.
Paketet innehåller 12 portionspåsar à 85 g med smakerna kyckling, anka, fågel och kalkon.
Utfodringsrekommendation per dag:
- Katt 3 kg: 3–3,5 portionspåsar
- Katt 4 kg: 3,5–4 portionspåsar
- Katt 5 kg: 4–4,5 portionspåsar
Tips: En portionspåse à 85 g kan ersättas med 16 g torrfoder.
| Artikelnr.: | WHI-442988 |
|---|---|
| Innehåll: | 1.020 g |
| EAN: | 8410136025815 |
| Tillverkarnr.: | 442988 |
| Varumärken: | Whiskas |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda aromer |
| : | Upp till 85 g |
| : | Adult |
Ingredienser
Kött och animaliska biprodukter[1], Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineraler, Zucker
- 34%, u.a. 4% Huhn im Häppchen
Kött och animaliska biprodukter[1], Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineraler, Zucker
- 34%, u.a. 4% Ente im Häppchen
Kött och animaliska biprodukter[1], Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineraler, Zucker
- 34%, u.a. 4% Geflügel im Häppchen
Kött och animaliska biprodukter[1], Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineraler, Zucker
- 34%, u.a. 4% Truthahn im Häppchen
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 7,3 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 4 % |
| oorganiskt ämne | 1,6 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| råfiber | 0,25 % |
| Rohasche | 0 % |
| Fuktighet | 84,5 % |
| Calcium | 0,3 % |
| Phosphor | 0,22 % |
Tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin B1 | 29 mg |
| Vitamin B2 | 1,4 mg |
| Vitamin B6 | 4,6 mg |
| Vitamin C | 702 mg |
| Vitamin D3 | 200 IE |
| Taurin | 1.101 mg |
| Vitamin E | 138 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 1,2 mg |
| Jod (Calciumjodat wasserfrei) | 0,28 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 14 mg |
| Mangan (Mangan-II-sulfat, Monohydrat) | 2,8 mg |
| Zink (Zinksulfat Monohydrat) | 16,2 mg |
| Aromen |
Juridisk information
| Tillverkare: | MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Whiskas Multipack 12x85g Fågelurval i Sås 7+
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering