Animonda Carny Large Breed Kyckling & Lax, 350 g
Utan soja & socker
44 kr
(126 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Idealisk för stora raser
- Spannmålsfri
- Med värdefull laxolja
Beskrivning
Detta premium-torrfoder är inte bara otroligt gott – det är också perfekt för stora kattraser som till exempel Maine Coon! Med hela 35 % kycklingkött, yucca schidigera och en hög andel värdefull laxolja, som är rik på omega-3-fettsyror, kan fodret bidra till en sund hud och glänsande päls.
Fodret innehåller även glukosamin och kondroitinsulfat som kan stödja ledernas och broskets ämnesomsättning.
Dessutom smakar det fantastiskt gott och är helt fritt från tillsatt socker, soja och spannmål – perfekt för dina fluffiga giganter!
Utfodringsrekommendation:
| Kattens vikt | Gram per dag |
|---|---|
| 6 kg | 60–80 g |
| 7 kg | 70–90 g |
| 8 kg | 75–100 g |
| 9 kg | 80–105 g |
| 10 kg | 85–115 g |
| Artikelnr.: | ANA-160896 |
|---|---|
| Innehåll: | 350 g |
| EAN: | 4017721835527 |
| Tillverkarnr.: | 160896 |
| Varumärken: | Animonda |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från soja |
| : | Adult |
| : | Leder/ligament/senor (rörelseapparat), Hud och päls |
| : | Carny |
Sammansättning
35 % färsk kyckling, 20,5 % Geflügelprotein (getrocknet), Kartoffeln getrocknet, Erbsen, 5,2 % Geflügelfett, 4 % Lachsprotein getrocknet, torkad betmassa, 3 % hydrolisiertes Geflügelprotein, 1,7 % laxolja, 1 % Geflügelleber, Erbsenfasern, Mineralstoffe, 0,1 % Chicoree getrocknet, 0,02 % Yucca schidigera, 0,02 % Glucosamin aus tierischem Gewebe, 0,01 % kondroitinsulfat
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Råprotein | 34 % |
| råfiber | 2,5 % |
| Råoljor och fetter | 20 % |
| Rohasche | 8,2 % |
| Calcium | 1,35 % |
| Phosphor | 1,15 % |
| Omega-3-Fettsäuren | 1,17 % |
| Taurin | 3,35 g |
Juridisk information
| Tillverkare: | animonda petcare gmbh , Frankfurter Str. 31 , 49214, Bad Rothenfelde, Tyskland, www.animonda.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Animonda Carny Large Breed Kyckling & Lax
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering