Animonda Carny Sterilised Kyckling & Kalkon, 350 g
Förstklassigt helfoder
44 kr
(126 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Idealisk för steriliserade katter
- Spannmålsfri
- Med yucca schidigera
Beskrivning
Detta premium-torrfoder är inte bara otroligt gott – det är också ett utmärkt val för kastrerade katter! Med 25 % kycklingkött, yucca schidigera, omega-3-fettsyror och en hög halt av viktiga mineraler kan fodret bidra till att stödja urinvägarnas normala funktion.
Fodret är mycket omtyckt av kräsna katter och kan dessutom hjälpa till att bibehålla en hälsosam vikt. Det är helt fritt från tillsatt socker, soja och spannmål – perfekt för din fluffiga, kastrerade vän!
Utfodringsrekommendation:
| Kattens vikt | Gram per dag |
|---|---|
| 3 kg | 45–60 g |
| 4 kg | 55–70 g |
| 5 kg | 60–80 g |
| 6 kg | 70–95 g |
| Artikelnr.: | ANA-160893 |
|---|---|
| Innehåll: | 350 g |
| EAN: | 4017721835497 |
| Tillverkarnr.: | 160893 |
| Varumärken: | Animonda |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från soja |
| : | Adult |
| : | Steriliserad och kastrerad |
| : | Carny |
Sammansättning
25 % färsk kyckling, 23 % Geflügelprotein getrocknet, Kartoffeln getrocknet, Erbsen, Erbsenprotein, 4 % Putenprotein getrocknet, 3,6 % Erbsenfaser, 3 % hydrolisiertes Geflügelprotein, 3 % torkad betmassa, 2 % Apfeltrester, 1,1 % Geflügelfett, 1 % Geflügelleber, 0,4 % laxolja, Mineralstoffe, 0,1 % Chicoree getrocknet, 0,02 % Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Råprotein | 37 % |
| råfiber | 6,2 % |
| Råoljor och fetter | 11 % |
| Rohasche | 8,8 % |
| Calcium | 1,5 % |
| Phosphor | 1,2 % |
| Omega-3-Fettsäuren | 0,33 % |
| Taurin | 3,15 g |
Juridisk information
| Tillverkare: | animonda petcare gmbh , Frankfurter Str. 31 , 49214, Bad Rothenfelde, Tyskland, www.animonda.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Animonda Carny Sterilised Kyckling & Kalkon
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering