Belcando Adult Iberico & ris, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
664 kr
(53 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna hundar
- Med Iberico-gris, ris & chiafrön
- 75 % animaliskt protein
- Utan vete, soja, majs & mjölk
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Torrfoder i toppklass! Läckert kött från Iberico-gris* kombineras i ett särskilt näringsrikt recept med lättsmält ris. Den unika sammansättningen avrundas med superfood-ingrediensen chiafrön, som är rika på värdefulla slemämnen och omega-3-fettsyror.
Med 75 % animaliskt protein; utan tillsats av mjölk, soja, majs och vete. Tillverkat i Tyskland.
*Iberico-grisarna som används i fodret får en speciell kost bestående av ekollon och gräs i de betade ekdungarna i södra och västra Spanien. Därför har deras kött en omisskännligt läcker smak som garanterat kommer att uppskattas av din fyrbenta vän!
Utfodringsrekommendation per dag:
| Vikt vuxen | normalt aktiv/foder i g | aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 70 |
| 5 kg | 90 | 100 |
| 10 kg | 150 | 170 |
| 15 kg | 210 | 230 |
| 20 kg | 260 | 290 |
| 25 kg | 310 | 340 |
| 35 kg | 400 | 440 |
| 50 kg | 520 | 580 |
| 65 kg | 630 | 700 |
| 80 kg | 730 | 820 |
| Artikelnr.: | BCO-558225 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633558220 |
| Tillverkarnr.: | 558225 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 1,2 - 5 kg, 10 - 15 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % Iberico Schweinefleisch/-leber/-milz/-niere, 29 % Reis, 12,5 % Iberico Schweineprotein getrocknet, 9 % Fischmehl aus Meeresfischen, Hafermehl aus geschälter Saat, Ärtmjöl, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Bohnenmehl, Traubenkernexpeller, 1,5 % Chiasaat, 1,5 % laxolja, hydrolysierte Hefe, linfrö, 1 % Distelöl, Dicalciumphosphat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter, Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 24 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 12 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7 % |
| råfiber | 3,2 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,5 % |
| Phosphor | 1 % |
| Natrium | 0,35 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.300 IE |
| Vitamin E | 130 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat, Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat, Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Calciumiodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Adult Iberico & ris
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering