Belcando Adult Light, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
708 kr
(57 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Vid övervikt eller låg aktivitetsnivå
- Med fågel, havre & chiafrön
- Lågt fett- & proteininnehåll
- Utan vete, soja, mjölk & majs
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta lätta torrfoder har utvecklats speciellt för hundar med tendens till övervikt samt för mindre aktiva fyrbenta vänner. Det balanserade receptet kombinerar utsökt fågelkött med mättande havre och superfood-ingrediensen chiafrön. De läckra foderkulorna har ett lågt innehåll av fett och protein, men är istället rika på värdefulla kostfibrer.
Med naturligt L-karnitin, utan vete, soja, majs och mjölk. 65 % animaliskt protein.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt som vuxen | normalt aktiv/foder i g | lite aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 50 |
| 5 kg | 90 | 80 |
| 10 kg | 150 | 140 |
| 15 kg | 210 | 190 |
| 20 kg | 260 | 230 |
| 25 kg | 310 | 270 |
| 35 kg | 400 | 350 |
| 50 kg | 520 | 460 |
| 65 kg | 630 | 560 |
| 80 kg | 740 | 650 |
| Artikelnr.: | BCO-557725 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633557728 |
| Tillverkarnr.: | 557725 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 1,2 - 5 kg, 10 - 15 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, Reis, 17,5 % Hafermehl aus geschälter Saat, Kartoffelstärke, 10 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, havreskalkli, 2,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, Traubenkernexpeller, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Dicalciumphosphat, 1,5 % Chiasaat, Geflügelleber hydrolysiert, linfrö, Geflügelfett, vegetabiliska oljor, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter, Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 19,8 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 9 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 6,5 % |
| råfiber | 5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1 % |
| Phosphor | 0,8 % |
| Natrium | 0,25 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Taurin | 500 mg |
| L-Carnithin | 200 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Adult Light
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering