Belcando Adult Power, 12,5 kg (12,50 kg)

Torrfoder för hundar

647 kr 719 kr -10%

(52 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 12,5 kg

Bara 9 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Vid mycket hög aktivitet
  • Med fågel, fisk- & druvkärnemjöl
  • Rikt på fett & protein
  • Utan vete, mjölk & soja
  • Tillverkat i Tyskland

Ofta köpt tillsammans med Belcando Single Protein Kyckling, 400 g

Belcando Adult Power, 12,5 kg (12,50 kg) 647 kr (52 kr / kg)
Belcando Single Protein Kyckling, 400 g 36 kr (90 kr / kg)
Totalpris: 683 kr
Beskrivning

Adult Power torrfoder förser mycket aktiva fyrbenta vänner med den energi de behöver. De läckra foderkulorna består till 85 % av animaliskt protein från utsökt fågel och välsmakande fisk. Värdefullt, kallpressat druvkärnemjöl avrundar det balanserade receptet optimalt.

Med hög halt av fett och protein; utan soja, vete och mjölk.

Utfodringsrekommendation/dag:

Vikt som vuxen normalt aktiv/foder i g aktiv/foder i g
3 kg 60 70
5 kg 80 100
10 kg 130 170
15 kg 170 230
20 kg 220 290
25 kg 260 340
35 kg 330 440
50 kg 430 570
65 kg 530 690
80 kg 620 810
Artikelnr.: BCO-557625
Innehåll: 12,50 kg
EAN: 4002633557629
Tillverkarnr.: 557625
Varumärken: Belcando
Förvaringsinstruktioner: Förvara aromskyddat
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja
: Adult
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Sammansättning

30 % frisches Geflügelfleisch, 21 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, majs, Reis, 6 % Fischmehl aus Meeresfischen, Geflügelfett, vegetabiliska oljor[1], 2,5 % Ei getrocknet, 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,5 % Traubenkernexpeller, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Chiasaat, Geflügelleber hydrolysiert, Dicalciumphosphat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter[2], Yucca schidigera

  1. Palm, Kokos
  2. gesamt: 0.2 %, Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Protein 29,5 %
Råprotein 0 %
Fettgehalt 20,5 %
Råoljor och fetter 0 %
Rohasche 7 %
råfiber 3 %
Fuktighet 10 %
Calcium 1,4 %
Phosphor 1 %
Natrium 0,35 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 15.000 IE
Vitamin D3 1.500 IE
Vitamin E 150 mg
Taurin 500 mg
Kupfer (Kupfer-II-sulfat, Pentahydrat) 12,5 mg
Eisen (Eisen-II-sulfat, Monohydrat) 200 mg
Mangan (Mangan-II-oxid) 40 mg
Zink (Zinkoxid) 150 mg
Jod (Calciumiodat, wasserfrei) 2 mg
selen (Natriumselenit) 0,05 mg

tekniska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Lecithin 3.600 mg
Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) 48 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Belcando Adult Power

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder