Belcando Fiber Tabs, 540 g

För att stödja den naturliga mättnadskänslan

333 kr 370 kr -10%

(617 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 540 g

Bara 7 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Högkvalitativt kosttillskott
  • Med lösliga & olösliga kostfibrer
  • Med L-karnitin

Ofta köpt tillsammans med Belcando Adult Horse Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg)

Belcando Fiber Tabs, 540 g 333 kr (617 kr / kg)
Belcando Adult Horse Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg) 834 kr (67 kr / kg)
Totalpris: 1 167 kr
Beskrivning

Dessa fiberrika Fiber Tabs har en mättande effekt och kan stödja den normala matsmältningsfunktionen. De är optimala för hundar med minskad mättnadskänsla, tendens till övervikt samt vid ökat behov av råfibrer.

  • Högkvalitativt kosttillskott för hundar
  • Med olösliga och lösliga kostfibrer - minskning av energitätheten i den totala fodergivan, fastare tarminnehåll, förbättrad avföringskonsistens
  • Främjar mättnad genom en hög svällningseffekt
  • Med L-karnitin

Utfodringsrekommendation:

  • Dagligen 5 tabletter / 10 kg kroppsvikt uppdelat på 2 till 3 givor (tabletterna kan även ges som en kalorisnål belöning)
  • För stabilisering av matsmältningen: 2 - 3 tabletter / 10 kg kroppsvikt
  • Dagsdosen bör inte överstiga 10% av torrfoderrationen
  • Även lämplig som ett permanent komplement till huvudfodret
  • Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.

Artikelnr.: BCO-525525
Innehåll: 540 g
EAN: 4002633525529
Tillverkarnr.: 525525
Varumärken: Belcando
Förvaringsinstruktioner: Förvara svalt, torrt och skyddat från ljus
: Fiberrik
: Adult
: Matsmältning och tarmflora, Övervikt
Sammansättning

Lignocellulose, Karottenfaser, Äpplefiber, Orangenfaser, Geflügelprotein[1], Molkenpulver, Bierhefe inaktiviert[1], Ei[1], Geflügelleber[1], Fischmehl aus Meeresfischen, psylliumskal, Magnesiumstearat, sojaolja

  1. torkad
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 18 %
råfiber 21 %
Råoljor och fetter 5,5 %
Rohasche 7 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
L-Carnitin 6.500 mg

tekniska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen 200 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Belcando Fiber Tabs