Belcando Finest Croc, 1 kg
Torrfoder för hundar
79 kr 88 kr -10%
(79 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För små & medelstora hundraser
- Med anka, lever, ris & druvkärnemjöl
- Utan majs, soja, mjölk & vete
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Med det finaste köttet för lyckliga hundhjärtan och mätta magar! Det Finest Croc torrfoder består av utsökt anka och mör lever, och det välsmakande receptet är förfinat med lättsmält ris och kallpressat druvkärnemjöl. Det extra färska köttet med hög protein- och fetthalt får hjärtat hos hungriga gourmeter att slå snabbare!
Du kan blanda Finest torrfoder med vatten - en speciell sås bildas över foderpartiklarna, vilket gör fodret ännu mer välsmakande! Blanda 3 delar Finest torrfoder med 1 del varmt vatten (ca 40-50 °C).
Utan tillsats av majs, soja, mjölk och vete.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt som vuxen | normalt aktiv/foder i g | aktiv/foder i g |
| 3 kg | 50 | 60 |
| 5 kg | 80 | 90 |
| 10 kg | 130 | 150 |
| 15 kg | 180 | 200 |
| 20 kg | 220 | 260 |
| 25 kg | 260 | 300 |
| Artikelnr.: | BCO-558005 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4002633558008 |
| Tillverkarnr.: | 558005 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 1,2 - 5 kg, 5 - 10 kg, 10 - 15 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, 17 % Reis, Hafermehl aus geschälter Saat, 12 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, 10 % getrocknetes Entenprotein, 5 % Fischmehl aus Meeresfischen, 5 % Geflügelleber hydrolysiert, Geflügelfett, vegetabiliska oljor[1], 2,5 % Traubenkernexpeller, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Johannisbrotschrot getrocknet, Ei getrocknet, Chiasaat, Dicalciumphosphat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter[2], Yucca schidigera
- Palm, Kokos
- gesamt: 0.2 %, Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 29 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 20 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7,5 % |
| råfiber | 3,2 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 3.600 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Finest Croc
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering