Belcando Finest Senior Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg)

Torrfoder för seniorhundar

927 kr

(74 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 12,5 kg

I lager från 21. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans tisdag, 27. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För små & medelstora hundraser
  • Vid känslighet mot spannmål
  • Med krill, amarant & fågel
  • Utan spannmål, soja & mjölk
  • Tillverkat i Tyskland

Ofta köpt tillsammans med Belcando Kyckling med Ris, Morötter & Zucchini, 300 g

Belcando Finest Senior Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg) 927 kr (74 kr / kg)
Belcando Kyckling med Ris, Morötter & Zucchini, 300 g 40 kr (133 kr / kg)
Totalpris: 967 kr
Beskrivning

Denna torra delikatess har tagits fram speciellt för behoven hos seniorhundar med känslighet mot spannmål. Det spannmålsfria receptet kombinerar läckra ingredienser som amarant, krill och färsk fågel och består till 75 % av animaliskt protein.

Du kan blanda Finest torrfoder med vatten - en speciell sås bildas över foderpartiklarna, vilket gör fodret ännu mer välsmakande! Blanda 3 delar Finest torrfoder med 1 del varmt vatten (ca 40-50 °C).

Utan spannmål, soja och mjölk.

Utfodringsrekommendation/dag:

Vikt som vuxen normalt aktiv lite aktiv
3 kg 60 g 50 g
5 kg 90 g 80 g
10 kg 150 g 130 g
15 kg 200 g 180 g
20 kg 250 g 220 g
25 kg 300 g 260 g

Artikelnr.: BCO-556725
Innehåll: 12,50 kg
EAN: 4002633556721
Tillverkarnr.: 556725
Varumärken: Belcando
Förvaringsinstruktioner: Förvara aromskyddat
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från spannmål, Fri från mjölk, Fri från soja
: Senior
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Sammansättning

40 % frisches Geflügelfleisch, 19 % Amarant, Kartoffelstärke, Ärtmjöl, 4,5 % Geflügelleber hydrolysiert, 2,5 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, Meeres-Zooplankton gemahlen (2,5 % Krill), 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Traubenkernexpeller, Johannisbrotschrot getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, 2 % Fischmehl aus Meeresfischen, Geflügelfett, Chiasaat, Kalciumkarbonat, Dicalciumphosphat, Kaliumchlorid, Natriumchlorid, getrocknete Kräuter, Yucca schidigera

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Protein 19,5 %
Råprotein 0 %
Fettgehalt 12 %
Råoljor och fetter 0 %
Rohasche 5,5 %
råfiber 4,3 %
Fuktighet 10 %
Calcium 0,8 %
Phosphor 0,55 %
Natrium 0,25 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A 15.000 IE
Vitamin D3 1.500 IE
Vitamin E 150 mg
Taurin 500 mg
Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) 12,5 mg
Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) 200 mg
Mangan (Mangan-II-oxid) 40 mg
Zink (Zinkoxid) 125 mg
Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) 2 mg
selen (Natriumselenit) 0,05 mg

tekniska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) 48 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Belcando Finest Senior Spannmålsfritt

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder