Belcando Finest Light, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
667 kr 742 kr -10%
(53 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För små & medelstora hundraser
- Med anka, lever, chiafrön & havre
- Utan vete, majs, mjölk & soja
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta välsmakande torrfoder är lämpligt för vuxna, överviktiga och äldre hundar av små och medelstora raser. Noggrant utvalda och läckra ingredienser som mör anka, saftig lever, mättande havre samt superfooden chiafrön ger inte bara värdefulla näringsämnen, utan skämmer samtidigt bort gommen hos hungriga finsmakare.
\n\nTorrfodret, som tillverkas i Tyskland, består till 70 % av animaliskt protein och är fritt från soja, majs, vete och mjölk.
\n\nDu kan blanda Finest torrfoder med vatten - en speciell sås bildas över foderpartiklarna, vilket gör fodret ännu godare! Blanda 3 delar Finest torrfoder med 1 del varmt vatten (ca 40-50 °C).
\n\nUtfodringsrekommendation per dag:
\n\n| Vikt som vuxen | \n\t\t\tnormalt aktiv/foder i g | \n\t\t\taktiv/foder i g | \n\t\t
| 3 kg | \n\t\t\t60 | \n\t\t\t70 | \n\t\t
| 5 kg | \n\t\t\t80 | \n\t\t\t100 | \n\t\t
| 10 kg | \n\t\t\t140 | \n\t\t\t160 | \n\t\t
| 15 kg | \n\t\t\t190 | \n\t\t\t220 | \n\t\t
| 20 kg | \n\t\t\t240 | \n\t\t\t270 | \n\t\t
| 25 kg | \n\t\t\t280 | \n\t\t\t330 | \n\t\t
| Artikelnr.: | BCO-558125 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633558121 |
| Tillverkarnr.: | 558125 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 5 - 10 kg, 15 - 20 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, Reis, 20 % Hafermehl aus geschälter Saat, Kartoffelstärke, 8 % getrocknetes Entenprotein, havreskalkli, 4,5 % Geflügelleber hydrolysiert, 2,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Traubenkernexpeller, Johannisbrotschrot getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, 1,5 % Chiasaat, Dicalciumphosphat, Geflügelfett, vegetabiliska oljor[1], Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter[2], Yucca schidigera
- Palm, Kokos
- gesamt: 0.2 %, Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 19,5 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 9 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 6,5 % |
| råfiber | 5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 0,9 % |
| Phosphor | 0,65 % |
| Natrium | 0,2 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Taurin | 500 mg |
| L-Carnithin | 200 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II- sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Finest Light
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering