Belcando Finest Senior Spannmålsfritt, 1 kg
Torrfoder för seniorhundar
99 kr
(99 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För små & medelstora hundraser
- Vid känslighet mot spannmål
- Med krill, amarant & fågel
- Utan spannmål, soja & mjölk
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Denna torra delikatess har tagits fram speciellt för behoven hos seniorhundar med känslighet mot spannmål. Det spannmålsfria receptet kombinerar läckra ingredienser som amarant, krill och färsk fågel och består till 75 % av animaliskt protein.
Du kan blanda Finest torrfoder med vatten - en speciell sås bildas över foderpartiklarna, vilket gör fodret ännu mer välsmakande! Blanda 3 delar Finest torrfoder med 1 del varmt vatten (ca 40-50 °C).
Utan spannmål, soja och mjölk.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt som vuxen | normalt aktiv | lite aktiv |
| 3 kg | 60 g | 50 g |
| 5 kg | 90 g | 80 g |
| 10 kg | 150 g | 130 g |
| 15 kg | 200 g | 180 g |
| 20 kg | 250 g | 220 g |
| 25 kg | 300 g | 260 g |
| Artikelnr.: | BCO-556705 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4002633556707 |
| Tillverkarnr.: | 556705 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från spannmål, Fri från mjölk, Fri från soja |
| : | Senior |
Sammansättning
40 % frisches Geflügelfleisch, 19 % Amarant, Kartoffelstärke, Ärtmjöl, 4,5 % Geflügelleber hydrolysiert, 2,5 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, Meeres-Zooplankton gemahlen (2,5 % Krill), 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Traubenkernexpeller, Johannisbrotschrot getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, 2 % Fischmehl aus Meeresfischen, Geflügelfett, Chiasaat, Kalciumkarbonat, Dicalciumphosphat, Kaliumchlorid, Natriumchlorid, getrocknete Kräuter[1], Yucca schidigera
- gesamt: 0.2 %, Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 19,5 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 12 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 5,5 % |
| råfiber | 4,3 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 0,8 % |
| Phosphor | 0,55 % |
| Natrium | 0,25 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Finest Senior Spannmålsfritt
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering