Belcando Vetline Renal, 1,80 kg
Dietiskt helfoder vid akut & kronisk njurinsufficiens
178 kr 188 kr -5%
(99 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Utvalda ingredienser
- Främjar normal njurfunktion
- Utmärkt acceptans
Beskrivning
När din trogna följeslagare kämpar med njurproblem är en riktad kost en viktig byggsten för ökad livskvalitet. Med BELCANDO Vetline Renal erbjuder du din hund en speciellt framtagen diet vid akut eller kronisk njurinsufficiens, utan att kompromissa med smaken. Tack vare högkvalitativa ingredienser som färsk kalkon, ägg och krill accepteras fodret utmärkt även av kräsna djur. På så sätt stöttar du din älskling att njuta av varje dag med vitalitet och tillfredsställelse, trots hälsomässiga utmaningar.
- Högkvalitativt torrfoder för vuxna hundar
- Speciellt framtaget för hundar med akut samt kronisk njurinsufficiens
- Med utvalda ingredienser som färsk kalkon, ägg och krill
- Med Omega 3-fettsyror
- Utmärkt acceptans
- Optimalt att kombinera med våtfoder
- Framtaget i samarbete med veterinärer
Utfodringsrekommendation:
| Optimal vikt | Normal aktivitet | Ökad aktivitet |
| 3 kg | 60 g | 70 g |
| 5 kg | 90 g | 110 g |
| 10 kg | 155 g | 180 g |
| 15 kg | 210 g | 240 g |
| 20 kg | 260 g | 300 g |
| 25 kg | 310 g | 350 g |
| 35 kg | 400 g | 450 g |
| 50 kg | 520 g | 590 g |
| 65 kg | 635 g | 720 g |
| 80 kg | 740 g | 840 g |
Den rekommenderade utfodringstiden är till en början 6 månader. Vänligen rådfråga en veterinär före användning av fodret och vid förlängning av utfodringstiden.
Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | BCO-561005 |
|---|---|
| Innehåll: | 1,80 kg |
| EAN: | 4002633561008 |
| Tillverkarnr.: | 561005 |
| Varumärken: | Belcando |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
| : | Njurar och urinvägar |
Sammansättning
20 % frisches Truthahnfleisch, Amarant, Kartoffelstärke, Ärtmjöl, Geflügelfett, 6 % Ei[1], 2,5 % Meeres-Zooplankton Krill[2], Traubenkernexpeller, Johannisbrotschrot[1], Kohlensaurer Algenkalk Lithothamnium calcareum, 1,5 % laxolja, torkad betmassa[4], 1,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, Geflügelleber[3], Apfeltrester, Kaliumchlorid, Natriumchlorid, 0,01 % Hefenerzeugnisse
- torkad
- malt
- termisk behandlad
- entzuckert
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 16 % |
| råfiber | 2,7 % |
| Råoljor och fetter | 19,5 % |
| Rohasche | 5,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 0,6 % |
| Phosphor | 0,45 % |
| Natrium | 0,3 % |
| kalium | 0,65 % |
| Omega-3-Fettsäuren | 0,25 % |
| Omega-6-Fettsäuren | 2,9 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| DL-metionin | 3.500 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 12,5 mg |
| Järn | 200 mg |
| Mangan-II-oxid | 40 mg |
| Zink | 125 mg |
| Jod | 2 mg |
| selen | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Vetline Renal
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering