Cat's love Våtfoder för Katter "Junior pure chicken", 85 g
Spannmålsfritt helfoder med högt köttinnehåll för växande kattungar
16 kr
(188 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- 71% köttinnehåll från kyckling
- Recept utan spannmål & socker
- Med omega 3, omega 6 & algkalcium
Beskrivning
Junior Chicken Pu-Menu från Cat's Love följer med din kattunge under den viktiga uppväxtperioden. Receptet är baserat på ett enda kycklingprotein, består av högkvalitativt kött och slaktbiprodukter och innehåller inga tillsatser av spannmål, gluten eller laktos. Tack vare de fina köttbitarna i naturlig gelé erbjuder den praktiska påsen en artanpassad måltid som har utvecklats av experter. Kompletterat med safflorolja får din lilla äventyrare en transparent sammansättning utan konstgjorda konserveringsmedel eller lockämnen.
Utfodringsrekommendation:
Beroende på ålder, ras och aktivitet:
| 200 g burk | |
| Vikt | Fodermängd per dag |
| 1/2 kg | 100-150 g |
| 1 kg | 150-250 g |
| 2 kg | 250-350 g |
| 85 g påse | |
| Vikt | Fodermängd per dag |
| 2-3 månader | 2 påsar |
| 4-6 månader | 3,5 påsar |
| 7-12 månader | 4 påsar |
| Artikelnr.: | XEV-DLO-CJ00085CH |
|---|---|
| Innehåll: | 85 g |
| EAN: | 9120063681013 |
| Tillverkarnr.: | CJ00085CH |
| Varumärken: | Cat's love |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat, Förvara inte över 40°C, Förvara torrt |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färg- och lockämnen, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från gluten, Fri från laktos, Djursvänlig, Vitaminrik |
| : | Junior |
| : | Muskulatur, Njurar och urinvägar, Matsmältning och tarmflora, Vitaminer, mineraler och spårämnen, Tillväxt |
| Produktnylansering: | På grund av en produktuppdatering kan förpackningen eller etiketten på den levererade produkten avvika visuellt från produktbilden |
Sammansättning
71 % kyckling (Hühnerfleisch, Hühnerherzen, Hühnermägen, Hühnerhälse), 27,7 % Buljong, 1 % Mineralstoffe, 0,2 % Distelöl, 0,1 % Algenkalk
Ingredienser
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| vitamin D3 | 200 IE |
| Taurin | 1.500 mg |
| Zink i form av zinksulfat monohydrat | 15 mg |
| Mangan som mangansulfat, monohydrat | 3 mg |
| Jod (som kalciumjodat, vattenfri) | 0,75 mg |
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 11,3 % |
| råfett | 9,5 % |
| Rohasche | 2,4 % |
| Råoljor och fetter | 5,9 % |
| råfiber | 0,3 % |
| Omega-6 | 0,002 % |
| fukthalt | 80 % |
Juridisk information
| Tillverkare: | PetCo GmbH, Hasnerstraße 123, 1160, Wien, Österrike, office@petco.group |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Cat's love Våtfoder för Katter "Junior pure chicken"
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering