Happy Cat Torrfoder Lantanka, 4 kg

Torrfoder för katter

289 kr

(72 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 4 kg

Bara 8 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För vuxna katter
  • Passar även näringskänsliga katter
  • Spannmålsfri

Ofta köpt tillsammans med Felix Så Gott Som Det Ser Ut Smakvariation Från Landet 44x85g, 3.740 g

Happy Cat Torrfoder Lantanka, 4 kg 289 kr (72 kr / kg)
Felix Så Gott Som Det Ser Ut Smakvariation Från Landet 44x85g, 3.740 g 255 kr (68 kr / kg)
Totalpris: 544 kr
Beskrivning

Läcker lantanka i kombination med krispiga morötter - en särskild smakupplevelse för näringskänsliga finsmakare med kurrande mage! Det otroligt smakrika torrfodret består av ingredienser med regionalt ursprung och innehåller 86 % animaliskt protein från djurhållning anpassad efter djurens behov!

Det spannmålsfria fodret kommer i form av något större foderbitar (9 mm) som innehåller värdefulla vitaminer och mineraler. Utan tillsatta konstgjorda tillsatser - passar även näringskänsliga katter!

Tips: De något större foderbitarna bidrar till din katts dagliga tandvård!

Utfodringsrekommendation:

Om du endast utfodrar din katt med torrfoder bör du tänka på att alltid ställa fram tillräckligt med vatten, eftersom katter ofta dricker ganska lite. Därför rekommenderas en kombination av torr- och våtfoder, eftersom katten även kan få i sig vätska genom våtfodret.

Kattens målvikt i kg Fodermängd i g/dag för innekatter Fodermängd i g/dag för utekatter
2 30 35
3 40 45
4 50 55
5 60 65
6 65 70
7 75 80
8 80 90
Artikelnr.: HCT-171149
Innehåll: 4 kg
EAN: 4001967140415
Tillverkarnr.: 171149
Varumärken: Happy Cat
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från konserveringsmedel, Fri från spannmål
: Adult
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Ingredienser

Sammansättning

20 % Entenprotein, Potatisflingor, Trockenkartoffel, Geflügelprotein, tierisches Fett (u. a. Geflügel), Grieben, 2,4 % Sonnenblumenöl, Lignocellulose, Fischhydrolisat, Rübenmelasseschnitzel (entzuckert), 0,6 % Rapsolja, Hefe, 0,4 % Apfeltrester, 0,25 % Karotten getrocknet, Meeresalgen, 0,2 % Leinsamen, Chicoréepulver (0.15 % = 0.1 % Inulin), ärtflingor, Rote Bete Pulver, 0,05 % Muschelfleisch, Hefe (extrahiert, 0.02 % = 0.0032 % MOS)

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 33 %
Rohfett 15 %
råfiber 3 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 7,5 %
Calcium 1,3 %
Phosphor 1 %
Natrium 0,5 %
kalium 0,7 %
magnesium 0,1 %
Omega-6 3 %
omega 3 0,3 %

Tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A (3a672a) 17.000 IE
Vitamin D3 (3a671) 1.000 IE
Vitamin E (3a700) 100 mg
Vitamin B1 (3a821) 4 mg
Vitamin B2 (3a825ii) 4 mg
Vitamin B6 (3a831) 4 mg
Biotin (3a880) 500 mcg
Kalcium D-pantotenat (3a841) 10 mg
niacin (3a314) 55 mg
Vitamin B12 75 mcg
Vitamin C (3a312) 30 mg
Taurin (3a370) 1.000 mg
Eisen (3b103) 95 mg
Kupfer (3b405) 10 mg
Zink (3b603) 80 mg
Mangan (3b502) 11 mg
Jod (3b202) 1,15 mg
selen (3b801) 0,15 mg
DL-Methionin (3c301) 4.200 mg
Tocopherol-Extrakte aus pflanzlichen Ölen (1b306i)
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Interquell GmbH, Südliche Hauptstraße 38, 86517, Wehringen, Österrike, happycat.de/at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Happy Cat Torrfoder Lantanka

3,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
0 (0%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
1 (100%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension