JR Farm Grainless Örter Dvärgkanin, 400 g
Grunden för ett vitalt liv
54 kr 60 kr -10%
(135 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Spannmålsfritt helfoder
- Artanpassat & naturnära
- Hög råfiberhalt
Beskrivning
Mmm, så gott! Många långfibriga gräs, örter, blommor och grönsaker ger din dvärgkanin allt den behöver som en naturlig bas för ett vitalt liv. Här får den gärna ta för sig lite extra.
- Naturnära helfoder för dvärgkaniner
- Spannmålsfri sammansättning
- Utan artificiella färgämnen, aromer och genetiskt modifierade ingredienser
- Hög råfiberhalt som stödjer naturlig matsmältning och tandslitage
- Utfodringsrekommendation: ge dagligen så mycket foder som äts upp inom 24 timmar, fyll på först när skålen är tom
| Artikelnr.: | JRF-114906 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 4024344101137 |
| Tillverkarnr.: | 114906 |
| Varumärken: | JR Farm |
| : | Dvärgkanin |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från spannmål |
| : | Adult |
Ingredienser
Sammansättning
Aufwuchs von Dauergrünland der Alpenvorlandwiesen (bestehend unter anderem aus Wiesen-Lieschgras, Fuchsschwanz, knylhavre, hundäxingar, Flaumhafer, Wiesenrispe, Rotklee, Scharfer Hahnenfuß, Ruchgras, Wolliges Honiggras, guldhavre, Schmalblättrige Wicke, Hopfen-Schneckenklee, Maskros, Spitzwegerich, Wiesen-Schlüsselblume, Margerite, Gänseblümchen, Große Bibernelle, Wiesenlabkraut, Pastinaken, Ängssyra, Gamander-Ehrenpreis, Gewöhnliches Hornkraut, Engelskt rajgräs, Weiche Trespe, Vogelwicke, Zaunwicke, Dreizähniges Knabenkraut, Knolliger Hahnenfuß, Kleiner Klappertopf, Wiesenkerbel, Schafgarbe), ärtflingor, Karotten getrocknet, Ackerbohnenflocken, Leinsaat, Pastinaken, Pfefferminze, Brennnessel, Spitzwegerich, Ringelblumenblüten, Rote Bete, Fänkål, Haselnusshölzer, Brennnesselwurzeln, Melisse, Birkenblätter, Himbeerblätter, Maskros, Svart kummin, Kamille, Gurkenscheiben, Zucchinischeiben
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Protein | 15,7 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 4,4 % |
| råfiber | 19,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 6,4 % |
| Calcium | 4.685 mg |
| Phosphor | 2.785 mg |
| Natrium | 980 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin C | 250 mg |
| Vitamin D3 | 900 IE |
| Vitamin E | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | JR FARM GmbH, Am Schlarpfengrund 5, 86684, Holzheim-Pessenburgheim, Tyskland, www.jr-farm.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för JR Farm Grainless Örter Dvärgkanin
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering