Kattovit Gastro Burk Anka, 185 g
Högkvalitativt dietfoder vid matsmältningsproblem
16 kr
(86 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Stödjer en normal matsmältning
- Fettsnålt & lättsmält
- Smakrik receptur
Beskrivning
Detta högkvalitativa diethelfoder har utvecklats särskilt för katter med gastrointestinala problem och kan stödja en normal matsmältning. Den smakrika recepturen med möra bitar av ankött ger härlig variation i matskålen och möjliggör en anpassad kost för din katt.
- Högkvalitativt diethelfoder
- Särskilt utvecklat för katter med matsmältningsproblem (mage-tarm, bukspottkörtel)
- Rekommenderas vid otillräcklig matsmältning, exokrin pankreasinsufficiens och absorptionsstörningar i tarmen
- Fettsnålt
- Högt elektrolytinnehåll för vätskebalansen
- Förhöjt innehåll av natrium och kalium
- Lättsmält
- i-receptur
- Med möra bitar av ankött i sås
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret.
- Utfodringsperiod: inledningsvis upp till 12 veckor; vid kronisk bukspottkörtelinsufficiens hela livet
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 3 kg: 200 g dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 4 kg: 245 g dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 5 kg: 280 g dagligen
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-181016 |
|---|---|
| Innehåll: | 185 g |
| EAN: | 4000158780492 |
| Tillverkarnr.: | 181016 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från färgämnen |
| : | Adult |
| : | Matsmältning och tarmflora |
Sammansättning
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (18 % Anka), Getreide, Eier und Eiererzeugnisse, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineralstoffe, Leicht verdauliche Ausgangsquellen (18 % Anka, 15 % kyckling, 15 % Geflügel, 7 % Hühnerleber, 7 % Reis (gekocht), 1 % Trockenvollei)
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 9 % |
| fetthalt | 6 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 2,5 % |
| fukthalt | 78 % |
| Calcium | 0,4 % |
| Phosphor | 0,3 % |
| Natrium | 0,1 % |
| magnesium | 0,025 % |
| kalium | 0,2 % |
| Kaloriengehalt | 101 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 1.040 IE |
| Vitamin D3 | 125 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Järnsulfat, monohydrat | 40 mg |
| Zink | 27,5 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 1,2 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 1 mg |
| Jod | 0,6 mg |
| Taurin | 580 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Gastro Burk Anka
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering