Kattovit Gastro Färskpåse Multipack, 1.020 g
Diethelfoder vid matsmältningsproblem
99 kr
(97 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Högt elektrolytinnehåll
- Förhöjt innehåll av natrium & kalium
- Med 4 olika smaker
- Innehåll: 12 x 85 g
Beskrivning
Detta högkvalitativa diethelfoder har utvecklats särskilt för katter med gastrointestinala problem och kan stödja en normal matsmältning. Multipacket med 4 olika smaker ger härlig variation i matskålen och möjliggör en anpassad kost för din katt.
- Högkvalitativt diethelfoder
- Särskilt utvecklat för katter med matsmältningsproblem (mage-tarm, bukspottkörtel)
- Rekommenderas vid otillräcklig matsmältning, exokrin pankreasinsufficiens och absorptionsstörningar i tarmen
- Fettsnålt
- Högt elektrolytinnehåll för vätskebalansen
- Förhöjt innehåll av natrium och kalium
- Lättsmält
- i-receptur
- I portionspåse
- Med 4 olika smaker: 3 x lax + ris, 3 x kyckling + ris, 3 x anka + ris, 3 x kalkon + ris
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret.
- Utfodringsperiod: inledningsvis upp till 12 veckor; vid kronisk bukspottkörtelinsufficiens hela livet
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 3 kg: 2 portionspåsar dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 5 kg: 3 portionspåsar dagligen
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-181137 |
|---|---|
| Innehåll: | 1.020 g |
| EAN: | 4000158772640 |
| Tillverkarnr.: | 181137 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Upp till 85 g |
| : | Adult |
Sammansättning
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (kyckling, Hühnerleber), Fisch und Fischnebenerzeugnisse (5 % lax), pflanzliche Nebenerzeugnisse, 2 % Reis (gekocht), Mineralstoffe, Leicht verdauliche Ausgangsquellen (28,8 % kyckling, 8 % Hühnerleber, 5 % lax, 2 % Reis (gekocht), 1,9 % Kartoffelstärke)
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (27 % kyckling), 1 % Reis (gekocht), pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineralstoffe, Leicht verdauliche Ausgangsquellen (27 % kyckling, 8 % Geflügelleber, 1 % Reis (gekocht))
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (kyckling, Hühnerleber, 5 % Anka), pflanzliche Nebenerzeugnisse, 2 % Reis (gekocht), Mineralstoffe, Leicht verdauliche Ausgangsquellen (28,5 % kyckling, 7 % Hühnerleber, 5 % Anka, 1,9 % Kartoffelstärke, 2 % Reis (gekocht))
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (kyckling, Geflügelleber, 5 % Kalkon), 2 % Reis (gekocht), pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineralstoffe, Leicht verdauliche Ausgangsquellen (27 % kyckling, 8 % Geflügelleber, 5 % Kalkon, 1,9 % Kartoffelstärke, 2 % Reis (gekocht))
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 8 % |
| fetthalt | 5 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 2 % |
| fukthalt | 80 % |
| Calcium | 0,25 % |
| Phosphor | 0,2 % |
| Natrium | 0,15 % |
| magnesium | 0,02 % |
| kalium | 0,15 % |
| Kaloriengehalt | 91 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 1.040 IE |
| Vitamin D3 | 125 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Järnsulfat, monohydrat | 40 mg |
| Zink | 27 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 1,2 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 1 mg |
| Jod | 0,6 mg |
| Taurin | 720 mg |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 1.040 IE |
| Vitamin D3 | 125 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Järnsulfat, monohydrat | 40 mg |
| Zink | 27 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 1,2 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 1 mg |
| Jod | 0,6 mg |
| Taurin | 580 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Gastro Färskpåse Multipack
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 4 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
4 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering