Kattovit Gastro Burk Kalkon, 85 g
Diethelfoder som stödjer en normal matsmältning
10 kr
(118 kr / kg, inkl. 25% moms.
Variant:
Egenskaper och fördelar
- Passar bra vid matsmältningsproblem
- Förhöjt innehåll av natrium & kalium
- Fettsnålt & lättsmält
Beskrivning
Detta högkvalitativa diethelfoder har utvecklats särskilt för katter med gastrointestinala problem och kan stödja en normal matsmältning. Den smakrika recepturen med möra bitar av kalkonkött ger härlig variation i matskålen och möjliggör en anpassad kost för din katt.
- Högkvalitativt diethelfoder
- Särskilt utvecklat för katter med matsmältningsproblem (mage-tarm, bukspottkörtel)
- Rekommenderas vid otillräcklig matsmältning, exokrin pankreasinsufficiens och absorptionsstörningar i tarmen
- Fettsnålt
- Högt elektrolytinnehåll för vätskebalansen
- Förhöjt innehåll av natrium och kalium
- Lättsmält
- i-receptur
- Med möra bitar av kalkonkött i sås
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret.
- Utfodringsperiod: inledningsvis upp till 12 veckor; vid kronisk bukspottkörtelinsufficiens hela livet
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 3 kg: 200 g dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 4 kg: 245 g dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 5 kg: 280 g dagligen
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-181074 |
|---|---|
| Innehåll: | 85 g |
| EAN: | 4000158772114 |
| Tillverkarnr.: | 181074 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från färgämnen |
| : | Adult |
| : | Matsmältning och tarmflora |
Sammansättning
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (45 % Kalkon), Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineralstoffe, Leicht verdauliche Ausgangsquellen (38 % Kalkon, 11 % Geflügel, 7 % Putenleber, 7 % Reis (gekocht))
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 9 % |
| fetthalt | 6 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 2,5 % |
| fukthalt | 78 % |
| Calcium | 0,4 % |
| Phosphor | 0,3 % |
| Natrium | 0,1 % |
| magnesium | 0,025 % |
| kalium | 0,2 % |
| Kaloriengehalt | 101 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 1.040 IE |
| Vitamin D3 | 125 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Järnsulfat, monohydrat | 40 mg |
| Zink | 27,5 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 1,2 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 1 mg |
| Jod | 0,6 mg |
| Taurin | 580 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Gastro Burk Kalkon
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 3 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
3 recensioner
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering