Kattovit Gastro Torrfoder (4 kg)
Kan stödja en normal matsmältning
298 kr
(75 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fettsnålt & lättsmält
- Högt elektrolytinnehåll
- För daglig utfodring
Beskrivning
Detta högkvalitativa torrfoder är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med gastrointestinala problem. Tack vare sin formulering kan det bidra till kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Särskilt utvecklat för katter med matsmältningsproblem (mage-tarm, bukspottkörtel)
- Rekommenderas vid otillräcklig matsmältning, exokrin pankreasinsufficiens och absorptionsstörningar i tarmen
- Fettsnålt
- Högt elektrolytinnehåll för vätskebalansen
- Förhöjt innehåll av natrium och kalium
- Lättsmält
- i-receptur
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret.
- Rekommenderad utfodringsperiod: inledningsvis upp till 12 veckor; vid kronisk bukspottkörtelinsufficiens är livslång utfodring möjlig.
- Daglig fodermängd för en genomsnittligt stor katt (4 kg): 60 g
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-180650 |
|---|---|
| Innehåll: | 4 kg |
| EAN: | 4000158771643 |
| Tillverkarnr.: | 180650 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
Sammansättning
Getreide, Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (20 % kyckling), pflanzliche Eiweißextrakte, Öle und Fette, Eier und Eiererzeugnisse, Jästsvampar, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineralstoffe, Leicht verdauliche Ausgangsquellen (39 % Reis, 20 % Hühnerfleischmehl, 6 % Geflügelprotein (getrocknet), 6 % Trockenvollei, 6,5 % Geflügelfett, 2 % Fischöl)
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 32 % |
| fetthalt | 16 % |
| råfiber | 2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 6,5 % |
| Calcium | 1,1 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,4 % |
| kalium | 0,8 % |
| Kaloriengehalt | 396 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 16.000 IE |
| Vitamin D3 | 800 IE |
| Vitamin E | 440 mg |
| Zink | 112 mg |
| Jod | 4 mg |
| Selen i organisk form av selen jästen Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 inaktiv | 0,12 mg |
| Taurin | 1.500 mg |
| Antioxidanter[1] |
- Tekniska tillsatser
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Gastro Torrfoder
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering