Kattovit Njure/Renal Kyckling, 85 g
Diethelfoder vid kronisk njurinsufficiens
10 kr
(118 kr / kg, inkl. 25% moms.
Variant:
Egenskaper och fördelar
- Reducerat proteininnehåll
- Kan förebygga bildning av oxalatstenar
- Stödjer normal njurfunktion
Beskrivning
Detta högkvalitativa diethelfoder med smakrika bitar av kyckling är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med kronisk njurinsufficiens. Tack vare sin sammansättning med lågt proteininnehåll i förhållande till energimängden kan det bidra till normal njurfunktion och kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Utvecklat för katter med kronisk njurinsufficiens
- Kan stödja normal njurfunktion
- Kan förebygga bildning av oxalatstenar (urinalkaliserande genom tillsats av kaliumcitrat)
- Lågt innehåll av fosfor och natrium
- Reducerat proteininnehåll
- Lättsmält
- Glutenfritt
- K-receptur
- Möra bitar av kycklingkött
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret samt innan utfodringsperioden förlängs.
- Utfodringsperiod: inledningsvis upp till 6 månader; vid tillfällig njurinsufficiens 2 - 4 veckor
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 3 kg: 180 g dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 4 kg: 215 g dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 5 kg: 250 g dagligen
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-181071 |
|---|---|
| Innehåll: | 85 g |
| EAN: | 4000158772022 |
| Tillverkarnr.: | 181071 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
| : | Njurar och urinvägar |
Sammansättning
43 % kyckling (Lever, Muskelfleisch, Haut), 12 % Reis (gekocht), Schweinefleisch, Mineralstoffe, laxolja, Leinöl, Proteinquelle (43 % kyckling, 12 % Reis (gekocht), 9 % Schwein)
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 7,5 % |
| fetthalt | 9,5 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 1,9 % |
| fukthalt | 76 % |
| Calcium | 0,22 % |
| Phosphor | 0,16 % |
| Natrium | 0,3 % |
| magnesium | 0,02 % |
| kalium | 0,2 % |
| Chlorid | 0,3 % |
| svavel | 0,13 % |
| Hydroxyprolin | 0,12 % |
| Kaloriengehalt | 124 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin D3 | 200 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Zink | 5 mg |
| Jod | 0,2 mg |
| Mangan | 2 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Vitamin D | 300 IE |
| Kaliumcitrat[1] | 2.000 mg |
- Tekniska tillsatser
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Njure/Renal Kyckling
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering