Kattovit Njure/Renal Torrfoder (4 kg)
Dietfoder vid kronisk njurinsufficiens
298 kr
(75 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Lättsmält
- Balanserat förhållande mellan fett & protein
- Kan stödja normal njurfunktion
Passar med
Beskrivning
Detta högkvalitativa torrfoder är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med kronisk njurinsufficiens. Tack vare sin sammansättning med lågt proteininnehåll i förhållande till energimängden kan det bidra till kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Utvecklat för katter med kronisk njurinsufficiens
- Kan stödja normal njurfunktion
- Kan förebygga bildning av oxalatstenar (urinalkaliserande genom tillsats av kaliumcitrat)
- Lågt innehåll av fosfor och natrium
- Reducerat proteininnehåll
- Balanserat fett-/proteinförhållande
- Lättsmält
- Mycket smakrikt
- K-receptur
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret.
- Rekommenderad utfodringsperiod: upp till 6 månader.
- Utfodringsmängd per dag för en genomsnittligt stor katt (4 kg): 60 g
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-180647 |
|---|---|
| Innehåll: | 4 kg |
| EAN: | 4000158771605 |
| Tillverkarnr.: | 180647 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
Sammansättning
Getreide, Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse, Öle und Fette, Gemüse, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Eier und Eiererzeugnisse, Fisch und Fischnebenerzeugnisse, Jästsvampar, Mineralstoffe (0,1 % Kaliumcitrat), Proteinquelle (16 % Geflügelprotein (getrocknet), 6 % Trockenvollei, 16 % Reis, 12 % majs, 2 % Fischprotein (getrocknet), 2 % Geflügellebermehl)
Ingredienser
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 25,5 % |
| fetthalt | 19,5 % |
| råfiber | 2,5 % |
| Rohasche | 4,5 % |
| Calcium | 0,7 % |
| Phosphor | 0,4 % |
| Natrium | 0,2 % |
| magnesium | 0,08 % |
| kalium | 0,7 % |
| Essentielle Fettsäuren | 4 % |
| Chlorid | 0,4 % |
| svavel | 0,5 % |
| Hydroxyprolin | 0,1 % |
| Kaloriengehalt | 404 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 16.000 IE |
| Vitamin D3 | 800 IE |
| Vitamin E | 240 mg |
| Zink | 112 mg |
| Jod | 4 mg |
| Selen i organisk form av selen jästen Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 inaktiv | 0,12 mg |
| Taurin | 1.500 mg |
| Vitamin D | 700 IE |
| Antioxidanter[1] |
- Tekniska tillsatser
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Njure/Renal Torrfoder
2 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 2 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering