Kattovit Njure/Renal Färskpåse Multipack, 1.020 g
För stödjande utfodring vid kronisk njurinsufficiens
99 kr
(97 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Kan stödja normal njurfunktion
- Proteinreducerat
- Med 4 olika sorter
- Innehåll: 12 x 85 g
Passar med
Beskrivning
Detta högkvalitativa diethelfoder är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med kronisk njurinsufficiens. Tack vare sin sammansättning med lågt proteininnehåll i förhållande till energimängden kan det bidra till kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Utvecklat för katter med kronisk njurinsufficiens
- Kan stödja normal njurfunktion
- Kan förebygga bildning av oxalatstenar (urinalkaliserande genom tillsats av kaliumcitrat)
- Lågt innehåll av fosfor och natrium
- Reducerat proteininnehåll
- Lättsmält
- K-receptur
- Möra köttbitar i sås
- Med 4 olika smaker: 3 x anka, 3 x kyckling, 3 x nötkött, 3 x kalkon
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret samt innan utfodringsperioden förlängs.
- Utfodringsperiod: inledningsvis upp till 6 månader
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 3 kg: 2 - 3 portionspåsar dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 5 kg: 3 - 4 portionspåsar dagligen
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-181135 |
|---|---|
| Innehåll: | 1.020 g |
| EAN: | 4000158772602 |
| Tillverkarnr.: | 181135 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Upp till 85 g |
| : | Adult |
Sammansättning
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (5 % Nötkött), Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Öle und Fette, Mineralstoffe (0,2 % Kaliumcitrat), Proteinquelle (7 % kyckling, 12 % Lever, 4 % Geflügelleber, 5 % Nötkött, 0,8 % Reis (gekocht))
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (12 % kyckling), Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Öle und Fette, Mineralstoffe (0,2 % Kaliumcitrat), Proteinquelle (12 % kyckling, 12,5 % Lever, 4 % Geflügelleber, 0,8 % Reis (gekocht))
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (5 % Kalkon), Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Öle und Fette, Mineralstoffe (0,2 % Kaliumcitrat), Proteinquelle (9,5 % kyckling, 5 % Kalkon, 11 % Lever, 3 % Geflügelleber, 0,8 % Reis (gekocht))
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (6 % Anka), Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Öle und Fette, Mineralstoffe (0,2 % Kaliumcitrat), Proteinquelle (7 % kyckling, 6 % Anka, 12 % Lever, 4 % Geflügelleber, 0,8 % Reis (gekocht))
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 6 % |
| fetthalt | 5,5 % |
| råfiber | 1 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 1,8 % |
| fukthalt | 80 % |
| Calcium | 0,18 % |
| Phosphor | 0,12 % |
| Natrium | 0,15 % |
| magnesium | 0,02 % |
| kalium | 0,25 % |
| Kaloriengehalt | 90 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 1.040 IE |
| Vitamin D3 | 125 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Järnsulfat, monohydrat | 40 mg |
| Zink | 28 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 1,2 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 1 mg |
| Jod | 0,6 mg |
| Taurin | 720 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Njure/Renal Färskpåse Multipack
2 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 2 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering