Leonardo Adult Fish, 300 g
Torrfoder för katter
55 kr
(183 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna katter
- Med lax, krill & chiafrön
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Din katt kanske inte är marinbiolog, men när det bjuds på havets läckerheter tackar hon garanterat inte nej! Det här smakrika torrfodret innehåller extra färsk lax, krill och näringsrik chiasäd - en kombination som får smaklökarna att spinna.
85 % animaliskt och 15 % vegetabiliskt protein.
Utfodringsrekommendation/dag:
Du kan kombinera Adult torrfoder med våtfoder. 25 g torrfoder kan ersättas med 100 g våtfoder.
| Vikt | Kastrerad katt/innekatt | Aktiv katt |
| 3 kg | 25-40 g | 50 g |
| 4 kg | 30-45 g | 60 g |
| 5 kg | 35-55 g | 70 g |
| 6 kg | 40-60 g | 80 g |
| 7 kg | 45-65 g | 90 g |
| Artikelnr.: | LDO-753405 |
|---|---|
| Innehåll: | 300 g |
| EAN: | 4002633753403 |
| Tillverkarnr.: | 753405 |
| Varumärken: | Leonardo |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Proteinrik |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % färsk lax, Reis, 12,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, 12,5 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, majs, Geflügelfett, Meeres-Zooplankton gemahlen (5 % Krill), Geflügelleber hydrolysiert, Roggen gemälzt, Ei getrocknet, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, 1,5 % Traubenkernexpeller, 1,3 % Chiasaat, Johannisbrotschrot getrocknet, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, Chicoree Inulin
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 32 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 20 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 8,5 % |
| råfiber | 2,3 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,2 % |
| Phosphor | 0,8 % |
| Natrium | 0,4 % |
| magnesium | 0,09 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Vitamin C (Natriumascorbylphosphat) | 245 mg |
| Taurin | 1.400 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat- Pentahydrat) | 15 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 50 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2,5 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,15 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.000 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Leonardo Adult Fish
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering