Leonardo Adult Lamb, 300 g
Torrfoder för katter
55 kr
(183 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna katter
- Med lamm, chiafrön & krill
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
En smakupplevelse för små jägare! Det här välsmakande torrfodret med extra färskt lammkött, krill och chiasäd är särskilt anpassat för känsliga katter med foderintolerans. En perfekt kombination för både smak och välmående.
85 % animaliskt och 15 % vegetabiliskt protein.
Utfodringsrekommendation/dag:
Du kan kombinera Adult torrfoder med våtfoder. 25 g torrfoder kan ersättas med 100 g våtfoder.
| Vikt | Kastrerad katt/innekatt | Aktiv katt |
| 3 kg | 25-40 g | 50 g |
| 4 kg | 30-45 g | 60 g |
| 5 kg | 35-55 g | 70 g |
| 6 kg | 40-60 g | 80 g |
| 7 kg | 45-65 g | 90 g |
| Artikelnr.: | LDO-753205 |
|---|---|
| Innehåll: | 300 g |
| EAN: | 4002633753205 |
| Tillverkarnr.: | 753205 |
| Varumärken: | Leonardo |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Proteinrik |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % Lammfleisch/-leber/-lunge, 14 % Lammprotein getrocknet, 14 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, Reis, majs, Geflügelfett, Geflügelleber hydrolysiert, Roggen gemälzt, Ei getrocknet, Meeres-Zooplankton gemahlen (2,5 % Krill), 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Fischmehl aus Meeresfischen, Traubenkernexpeller, 1,3 % Chiasaat, Johannisbrotschrot getrocknet, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, Chicoree Inulin, getrocknete Kräuter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 32 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 20 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 8,5 % |
| råfiber | 2,3 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,4 % |
| Phosphor | 1 % |
| Natrium | 0,4 % |
| magnesium | 0,09 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Vitamin C (Natriumascorbylphosphat) | 245 mg |
| Taurin | 1.400 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat- Pentahydrat) | 15 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 50 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2,5 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,15 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.000 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Leonardo Adult Lamb
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering