Leonardo Fresh Beef, 4 kg

Torrfoder för katter

500 kr 556 kr -10%

(125 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Variant: 4 kg

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Med 85 % färskt kött
  • 15 % holistiska ingredienser
  • Med högkvalitativa proteiner
  • Fett- & stärkelseminskat
  • Tillverkat i Tyskland

Ofta köpt tillsammans med Leonardo Fresh Salmon, 4 kg

Leonardo Fresh Beef, 4 kg 500 kr (125 kr / kg)
Leonardo Fresh Salmon, 4 kg 500 kr (125 kr / kg)
Totalpris: 1 000 kr
Beskrivning

Extra färskt kött från nöt och fjäderfä möter noggrant utvalda vegetabiliska ingredienser som grönsaker, örter, bär och chlorellaalger. Det holistiska foderkonceptet är fritt från spannmål och potatis, vilket gör det lättsmält för hungriga katter. Istället bygger receptet på en fettreducerad och stärkelsefattig formula med högkvalitativt protein från ärtor och amarant.

De smakrika kroketterna innehåller inget förtorkat köttmjöl utan tillverkas med Fresh Meat Technology, där färskt kött omedelbart förädlas till kroketter för att bevara den goda smaken.

Innehåller 85 % färskt kött och 15 % holistiska ingredienser.

Utfodringsrekommendation per dag:

Vikt Kastrerade katter & innekatter Aktiva katter
3 kg 25-40 g 50 g
4 kg 30-45 g 60 g
5 kg 35-55 g 70 g
6 kg 40-60 g 80 g
7 kg 45-65 g 90 g
Artikelnr.: LDO-757125
Innehåll: 4 kg
EAN: 4002633757128
Tillverkarnr.: 757125
Varumärken: Leonardo
Foderdeklaration: Helfoder
: Låg fetthalt, Fri från spannmål
: Adult
Allmän information: Färgen kan avvika från originalbilden.
Sammansättning

43 % Rindfleisch/-leber/-niere, 42 % frisches Geflügelfleisch, Ärtmjöl, Amarant, Meeres-Zooplankton gemahlen (1,7 % Krill), Ei getrocknet, Fischmehl aus Meeresfischen getrocknet und hydrolysiert, Geflügelleber hydrolysiert, Chiasaat, 0,4 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Apfeltrester getrocknet, Gemüse getrocknet, 0,18 % Algen getrocknet, Dicalciumphosphat, Kaliumchlorid, Waldbeeren getrocknet, 0,07 % Cranberries, getrocknete Kräuter, Oliven-Extrakt

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Protein 40 %
Råprotein 0 %
Fettgehalt 22 %
Råoljor och fetter 0 %
Rohasche 7 %
råfiber 2,5 %
Fuktighet 10 %
Calcium 1 %
Phosphor 0,9 %
Natrium 0,4 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser
Vitamin A 15.000 IE
Vitamin D3 1.500 IE
Vitamin E 150 mg
Vitamin C (Natriumascorbylphosphat) 245 mg
Taurin 1.400 mg
Kupfer (Kupfer-II-sulfat- Pentahydrat) 15 mg
Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) 200 mg
Mangan (Mangan-II-oxid) 40 mg
Zink (Zinkoxid) 150 mg
Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) 2,5 mg
selen (Natriumselenit) 0,15 mg

tekniska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Lecithin 2.000 mg
Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) 80 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Leonardo Fresh Beef

4 kundrecensioner i alla språk

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
4 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

4 recensioner

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 4 recensioner tillgängliga på andra språk.


Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder