Leonardo Kitten Granula-Start, 1 kg
För snabb tillvänjning till fast föda
193 kr
(193 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För kattungar
- Med smak av fjäderfä
- Små bitar 2–4 mm
- Konsistens som puré eller fast
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Med Kitten Granula-Start vänjer du din lilla pälsboll vid fast föda. Det finmalda granulatet med smak av fjäderfä har en extra liten partikelstorlek på 2 till 4 mm och kan enkelt blandas med mjölk eller vatten till en läcker gröt. Det passar också perfekt ihop med färskfoder - och smakar som en kärleksfullt tillagad måltid från en femstjärnig kock!
Efter invänjningen kan du successivt erbjuda granulatet i torr form!
Utfodringsrekommendation:
| Veckor | Vikt | Mängd/dag |
| 4-6 | 0,3-0,6 kg* | 10-15 g |
| 6-10 | 0,6-1,0 kg* | 15-40 g |
| 10-16 | 1,0-1,9 kg* | 40-60** Kittenfoder |
| >16 | <1,9 kg* | *** Kittenfoder |
* som komplement till modersmjölk eller mjölkersättning
** angivna mängder kan variera med upp till 20 %
*** mellan vecka 10 och 16 kan du successivt byta till kittenfoder
| Artikelnr.: | LDO-755045 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4002633755049 |
| Tillverkarnr.: | 755045 |
| Varumärken: | Leonardo |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Kitten |
Ingredienser
Sammansättning
30 % Frisches Geflügelfleisch, 27 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, Ris, Geflügelfett, Mais, Geflügelleber hydrolysiert, 3,8 % Roggen gemälzt, Ei getrocknet, Molkenpulver, Meeres-Zooplankton gemahlen (Krill, 2.5 %), 2,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, 2,5 % torkat öljäst, 1,3 % Chiasaat, Johannisbrotschrot getrocknet, Dicalciumphosphat, Kaliumklorid, Natriumchlorid, Chicoree Inulin
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 34 % |
| Rohprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 22 % |
| Rohasche | 8,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| råfiber | 1,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,4 % |
| magnesium | 0,09 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Vitamin C (Natriumascorbylphosphat) | 245 mg |
| Taurin | 1.400 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat- Pentahydrat) | 15 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 50 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2,5 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,15 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.000 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Leonardo Kitten Granula-Start
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering