Belcando Baseline Buddy, 1 kg
Torrfoder för hundar
54 kr 60 kr -10%
(54 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna hundar
- Med fågel, linfrö & johannesbröd
- Utan soja, mjölk & vete
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Din trogna följeslagare förtjänar de mest utsökta måltiderna! Baseline Buddy premiumtorrfoder skämmer bort normalaktiva fyrbenta vänner med välsmakande fågel, johannesbröd och linfrö. Det består till 65 % av animaliskt protein och är helt fritt från vete, soja och mjölk.
Med B-vitaminer från öljäst!
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt som vuxen | normalaktiv/foder i g | lite aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 50 |
| 5 kg | 90 | 80 |
| 10 kg | 150 | 130 |
| 15 kg | 200 | 180 |
| 20 kg | 250 | 230 |
| 25 kg | 300 | 270 |
| 35 kg | 380 | 340 |
| 50 kg | 500 | 450 |
| 65 kg | 610 | 540 |
| 80 kg | 710 | 640 |
| Artikelnr.: | BCO-560105 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4002633560100 |
| Tillverkarnr.: | 560105 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 10 - 15 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
20 % Geflügelprotein getrocknet, majs, Hafermehl aus geschälter Saat, Ärtmjöl, Bohnenmehl[1], Geflügelfett, Maisfuttermehl, Rübentrockenschnitzel entzuckert, 2,5 % Johannisbrotschrot getrocknet, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Fischmehl aus Meeresfischen, 1,1 % linfrö, 1 % laxolja, Geflügelleber hydrolysiert, Dicalciumphosphat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, 0,2 % Hefenerzeugnisse[3], 0,2 % getrocknete Kräuter[2], Yucca schidigera
- Vicia faba
- Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
- Mannan-Oligosaccharide
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 23 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 11 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 6,8 % |
| råfiber | 2,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.300 IE |
| Vitamin E | 130 IE |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Baseline Buddy
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering