Quiko Canthaxantin för Burfåglar med Rödfaktorer, 100 g
Högkvalitativt kompletteringsfoder
232 kr
(2 320 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med Canthaxanthin-Carophyll
- Löslig i varmt vatten
- Återförslutningsbar
Beskrivning
Detta högkvalitativa kompletteringsfoder innehåller extra Canthaxanthin-Carophyll samt olika vitaminer och är lämpligt för utfodring av kanariefåglar, kapuzinersiskor, skogsfåglar samt andra burfåglar med rödfaktor.
- Med Canthaxanthin-Carophyll samt vitaminer
- Stödjer en intensiv röd färgning av fjäderdräkten
- Kan ges via fodret eller dricksvattnet
- Löslig i varmt vatten
- Återförslutningsbar - håller sig fräsch länge
Utfodringsrekommendation:
- Blanda 5 g Quiko Canthaxanthin-Carophyll i 500 g Quiko äggfoder eller 500 ml vatten.
Varning! Quiko Canthaxanthin-Carophyll får, på grund av det högre innehållet av vitamin A, D3 och spårämnen jämfört med helfoder, endast ges till burfåglar upp till 1 % av dagsrationen.
| Artikelnr.: | QUO-150575 |
|---|---|
| Innehåll: | 100 g |
| EAN: | 4019181005250 |
| Tillverkarnr.: | ART06628 |
| Varumärken: | Quiko |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara svalt och torrt |
| : | Undulat, Större parakit, Kanariefågel, Finkar, Dvärgpapegoja, Papegoja, Ara, Exotiska fåglar |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
Sammansättning
Maltodextrin, Dextrose
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 3 % |
| Rohfett | 2 % |
| råfiber | 0,2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 3,4 % |
| Fuktighet | 3,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 4.905.500 IE |
| Vitamin D3 | 7.540 IE |
| Vitamin E | 4.905 mg |
| Vitamin K3 3a711 | 1.003 mg |
| Vitamin C | 12.825 mg |
| Biotin | 22.640 µg |
| Vitamin B9 (Folsäure) | 128 mg |
| Vitamin B1 (Thiamin/Thiamine) | 505 mg |
| Vitamin B2 (Riboflavin) | 8.650 mg |
| Vitamin B6 | 528 mg |
| Vitamin B12 | 2.490 µg |
| niacin | 8.203 mg |
| Ca-D-pantotenat | 2.565 mg |
| Järn | 2.415 mg |
| Kupfer | 188 mg |
| Mangan | 943 mg |
| Zink | 958 mg |
| Jod | 75 mg |
Tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Canthaxanthin Funktionsgruppe 2a(iii) | 10.000 mg |
Passande produkter
Juridisk information
| Tillverkare: | Ardapcare, Franzstraße 95, 46395, Bocholt, Tyskland, ardapcare.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Quiko Canthaxantin för Burfåglar med Rödfaktorer
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering