Quiko Intensiv Röd för Rödfärgade Burfåglar, 50 g
Stödjer en intensiv röd färg på fjäderdräkten
88 kr
(1 760 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med vitaminer & kantaxantin/carophyll
- För foder & dricksvatten
- Återförslutningsbar
Beskrivning
Detta högkvalitativa kompletteringsfoder innehåller olika vitaminer och stödjer en intensiv röd färg på fjäderdräkten hos sällskapsfåglar.
- Med vitaminer samt kantaxantin/carophyll
- Främjar en intensiv röd färg på fjäderdräkten
- Kan ges via fodret eller dricksvattnet
- Lösligt i varmt vatten
- Återförslutningsbar - håller sig fräsch länge
Utfodringsrekommendation:
- Blanda 10 g (= 1 tesked) Quiko Intensiv Rot i 500 g Quiko äggfoder eller 500 ml vatten.
Varning! Quiko Intensiv Rot får, på grund av det högre innehållet av vitamin A, D3 och spårämnen jämfört med helfoder, endast ges till sällskapsfåglar upp till 1 % av dagsransonen.
| Artikelnr.: | QUO-150660 |
|---|---|
| Innehåll: | 50 g |
| EAN: | 4019181506603 |
| Tillverkarnr.: | ART06558 / |
| Varumärken: | Quiko |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara svalt och torrt |
| : | Undulat, Större parakit, Kanariefågel, Dvärgpapegoja, Papegoja, Ara, Exotiska fåglar |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
Sammansättning
Maltodextrin, Dextrose
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 3 % |
| Rohfett | 0,2 % |
| råfiber | 2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 3,4 % |
| Fuktighet | 3,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 5.417.100 IE |
| Vitamin D3 | 8.334 IE |
| Vitamin E | 5.417 mg |
| Vitamin K3 3a711 | 1.108 mg |
| Vitamin C | 14.167 mg |
| Biotin | 25.000 µg |
| Vitamin B9 (Folsäure) | 141 mg |
| Vitamin B1 (Thiamin/Thiamine) | 558 mg |
| Vitamin B2 (Riboflavin) | 9.584 mg |
| Vitamin B6 | 583 mg |
| Vitamin B12 | 2.750 µg |
| niacin | 9.059 mg |
| Ca-D-pantotenat | 2.833 mg |
| Järn | 2.666 mg |
| Kupfer | 208 mg |
| Mangan | 1.041 mg |
| Zink | 1.058 mg |
| Jod | 83 mg |
Tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Canthaxanthin Funktionsgruppe 2a(iii) | 5.000 mg |
Passande produkter
Juridisk information
| Tillverkare: | Ardapcare, Franzstraße 95, 46395, Bocholt, Tyskland, ardapcare.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Quiko Intensiv Röd för Rödfärgade Burfåglar
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering