Quiko Vitacombex NA - Multivitaminsaft för Smådjur, 500 ml
Högkvalitativt komplement till det dagliga fodret
188 kr
(376 kr / l, inkl. 25% moms.
-
Quiko
Mineral Flower-Mix för Gnagare
Läcker gnagarsten med spannmål & blommor
33 kr(367 kr / kg) -
Quiko
Mini Pop Corn Special för Gnagare
Det oemotståndliga snack-nöjet för dina gnagare
55 kr(324 kr / kg) -
Quiko
Fitness Foodball Rödbeta för Gnagare
Främjar den naturliga rörelselusten
88 kr(880 kr / kg) -
Quiko
Fitness Foodball Carrots för Gnagare
Skapar rörelse i gnagarhemmet
88 kr(880 kr / kg) -
-
Quiko
Vitacombex NA - Multivitaminsaft för Smådjur
Högkvalitativt komplement till det dagliga fodret
188 kr(376 kr / l)
Egenskaper och fördelar
- För kaniner & gnagare
- Stödjer den normala vitaminförsörjningen
- Återförslutningsbar
Beskrivning
Denna välsmakande multivitaminsaft har utvecklats speciellt för smådjur som hamstrar, marsvin, chinchillor, dvärgkaniner och kaniner och bidrar till en normal tillförsel av vitaminer. Den kan ges via fodret eller dricksvattnet.
- Bidrar till normalt välbefinnande
- För daglig utfodring via dricksvatten eller foder
- Särskilt rekommenderad vid foderbyte och klimatförändringar
- Återförslutningsbar - håller sig fräsch länge
Utfodringsrekommendation:
- 1 ml Vitacombex Na motsvarar 1 ml
- Blanda 15 ml (= 1 matsked) Vitacombex Na med 1 kg foder eller 1 l dricksvatten.
- Hamstrar, möss och ekorrar: Ge 10 - 15 droppar Vitacombex Na per djur och dag i fodret eller dricksvattnet.
- Kaniner, dvärgkaniner, marsvin och chinchillor: Ge 30 - 35 droppar Vitacombex Na per djur och dag i fodret eller dricksvattnet.
- Säkerställ en balanserad kost för dina djur.
Observera! Samtidig användning av olika organiska syror eller deras salter är kontraindicerad om den högsta tillåtna halten för en eller flera av dem har uppnåtts eller nästan uppnåtts.
| Artikelnr.: | QUO-200365 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 ml |
| EAN: | 4019181003652 |
| Tillverkarnr.: | ART06218 |
| Varumärken: | Quiko |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara svalt och torrt |
| : | Dvärgkanin, Marsvin, Hamster, Färgmus, Råtta, Gerbil, Degu, Chinchilla |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
Sammansättning
Saccharose, Natriumcitrat, Traubenzucker
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Rohprotein | 0 % |
| Rohfett | 0,5 % |
| råfiber | 0,02 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 0,75 % |
| Fuktighet | 72,2 % |
| Natrium | 0,88 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A 3a672b | 900.000 IE |
| Vitamin D3 (3a671) | 72.000 IE |
| Vitamin B1 3a820 | 540 mg |
| Vitamin B2 (3a826) | 774 mg |
| Vitamin B6 (3a831) | 180 mg |
| Vitamin C 1b301 | 11.100 mg |
| Niacinamid (3a315) | 3.600 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Citronsyra 1a330 | 14.330 mg |
| Sorbinsäure aus Kaliumsorbat (1k202) | 1.400 mg |
| Butylhydroxytoluol BHT E321 | 180 mg |
| 1b320 Butylhydroxyanisol | 180 mg |
| E310 Propylgallat | 75 mg |
| Bentonit 1m558i | 2.500 mg |
Tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Orangenöl (2b143-eo) | 940 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Ardapcare, Franzstraße 95, 46395, Bocholt, Tyskland, ardapcare.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Quiko Vitacombex NA - Multivitaminsaft för Smådjur
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering