Quiko Vitacombex V Multivitaminsaft för Burfåglar, 500 ml
Stödjer en normal vitaminförsörjning
169 kr 188 kr -10%
(338 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- God smak
- För daglig användning
- Återförslutningsbar
Beskrivning
Denna välsmakande multivitaminsaft har utvecklats speciellt för burfåglar som kanariefåglar, parakiter och papegojor och bidrar till en normal tillförsel av vitaminer. Den kan ges via fodret eller dricksvattnet.
- Bidrar till normalt välbefinnande
- För daglig utfodring via dricksvatten eller foder
- Särskilt rekommenderad vid foderbyte och klimatförändringar
- Återförslutningsbar - håller sig fräsch länge
Utfodringsrekommendation:
- Blanda 15 ml (= 1 matsked) Vitacombex V med 1 kg foder eller 1 l dricksvatten.
- Mindre fåglar (parakiter, kanariefåglar etc.): Ge 2 - 3 droppar Vitacombex V per fågel och dag i fodret eller dricksvattnet.
- Större fåglar (kakaduor, papegojor etc.): Ge 10 droppar Vitacombex V per fågel och dag i fodret eller dricksvattnet.
- Säkerställ en balanserad kost för dina burfåglar.
| Artikelnr.: | QUO-200224 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 ml |
| EAN: | 4019181002242 |
| Tillverkarnr.: | ART06344 |
| Varumärken: | Quiko |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara svalt och torrt |
| : | Undulat, Större parakit, Kanariefågel, Finkar, Kakadua, Dvärgpapegoja, Papegoja, Ara, Exotiska fåglar |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
Sammansättning
Saccharose, Natriumcitrat, Traubenzucker
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Rohprotein | 0 % |
| Rohfett | 0,5 % |
| råfiber | 0,02 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 0,75 % |
| Fuktighet | 72,2 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| A-vitamin | 900.000 IE |
| Vitamin D3 | 72.000 IE |
| Vitamin B1 | 540 mg |
| vitamin B2 | 774 mg |
| Vitamin B6 | 180 mg |
| C-vitamin | 11.100 mg |
| Nikotinamid | 3.600 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Bentonit | 2.500 mg |
| Konserveringsmedel | |
| Antioxidanter, |
Tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Orangenöl | 940 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Ardapcare, Franzstraße 95, 46395, Bocholt, Tyskland, ardapcare.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Quiko Vitacombex V Multivitaminsaft för Burfåglar
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering