Sheba Selection i Sås Fågelvariation 8x85g, 680 g

Fullfoder för katter

71 kr 75 kr -5%

(104 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 680 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Fyra utsökta smaker
  • Fina köttbitar
  • I aromatisk sås

Ofta köpt tillsammans med Purina one Spezialitäten Sterilcat med Nötkött & Fullkorn, 2,80 kg

Sheba Selection i Sås Fågelvariation 8x85g, 680 g 71 kr (104 kr / kg)
Purina one Spezialitäten Sterilcat med Nötkött & Fullkorn, 2,80 kg 208 kr (74 kr / kg)
Totalpris: 279 kr
Beskrivning

Smakrika köttbitar i riklig, aromatisk sås - Sheba Selection får även den mest kräsna katt att komma fram ur sitt gömställe. Skonsamt tillagade ingredienser av hög kvalitet, en saftig våtfodertextur och helt utan konstgjorda färgämnen, aromer eller konserveringsmedel – ett helfoder som imponerar!

I förpackningen ingår 8 portionsskålar à 85 g med följande smaker:

  • Kyckling och kalkon
  • Kyckling
  • Fågel
  • Kalkon

Fodringsrekommendation:

Kattens vikt Skålar per dag
3 kg 2,5 – 3
4 kg 3 – 3,5
5 kg 3,5 – 4

Servera alltid fodret i rumstemperatur och se till att katten har tillgång till färskt vatten. En skål kan ersättas med 17–19 g torrfoder.

Artikelnr.: SHE-459606
Innehåll: 680 g
EAN: 3065890158009
Tillverkarnr.: 459606
Varumärken: Sheba
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen
: Adult
Sammansättning

Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse[1] (4 % Huhn im Häppchen[2], 4 % Truthahn im Häppchen[2]), pflanzliche Nebenerzeugnisse, Getreide, Mineralstoffe, pflanzliche Eiweißextrakte, Zucker

  1. 95% natürlich
  2. Häppchen machen 48% des Produkts aus.
Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Protein 8,7 %
Rohprotein 0 %
Fettgehalt 5 %
oorganiskt ämne 2 %
Rohöle und -fette 0 %
råfiber 0,31 %
Rohasche 0 %
Fuktighet 82 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per kg
Vitamin D3 200 IE
Taurin 620 mg
Kupfer aus Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat 1,3 mg
Jod Calciumjodat wasserfrei 0,34 mg
Eisen aus Eisen-II-Sulfat-Monohydrat (3b103) 16,8 mg
Mangan als Mangan-(II)-Sulfat 3,4 mg
Zink aus Zinksulfat-Monohydrat 16,2 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: MARS Austria, Handelskai 92, 1200, Wien, Österrike, www.mars.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Sheba Selection i Sås Fågelvariation 8x85g