VEGDOG Simply Crunch, 1 kg
Lågpurinhaltigt helfoder för vuxna hundar
94 kr
(94 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Näringsrikt torrfoder
- Med majs, ris & potatis
- Glutenfritt
Passar med
Beskrivning
Detta kompletta torrfoder är baserat på beprövade och väl tolererade ingredienser som din fyrbenta vän känner till och älskar. Majs och ris har utvecklats av våra veterinärer och utgör den välsmakande grunden för ett recept som uppfyller ditt husdjurs behov.
Det perfekta valet vid intolerans och purinkänslighet
Visste du att många hundar är allergiska mot animaliska proteiner som nötkött, kyckling eller lamm? Det är just därför Simply Crunch helt undviker dessa typiska huvudallergener. Det gör fodret till ett riktigt insidertips för känsliga hundar och allergiker.
Simply Crunch har också en extremt låg purinhalt (endast ca 19 mg purin per 100 g). Detta är särskilt viktigt för raser som dalmatiner, som har problem med att bryta ner purin, eller för hundar som av hälsoskäl behöver en kost med lågt purininnehåll.
Vad är det som gör VEGDOG Simply Crunch så speciellt?
- Hälsosamt, veganskt helfoder (torrfoder) för vuxna hundar (ej lämpligt för valpar och digivande tikar)
- Daglig, behovstäckande näring
- Perfekt för hundar med matallergier eller känslig matsmältning och för hundar som behöver en kost med lågt purininnehåll (t.ex. dalmatiner)
- Majs & majsprotein: Ger värdefull linolsyra för en glänsande päls och frisk hud; stödjer även muskelfunktionen
- Ris: Fungerar som en lättsmält, glutenfri energikälla för vardagen
- Potatisprotein & linfrö: Avrundar näringsprofilen på ett idealiskt sätt
- Utan animaliska proteiner (inget nötkött, kyckling, lamm eller mejeriprodukter)
- Utan konstgjorda lock- och färgämnen
- Utan spannmål som innehåller gluten
- 100 % producerat utan djurförsök
Utfodringsrekommendation:
| Hundvikt | Mängd per dag |
|---|---|
| ≤ 5 kg | 80 g - 90 g |
| ≤ 10 kg | 140 g - 150 g |
| ≤ 20 kg | 230 g - 250 g |
| ≤ 30 kg | 310 g - 340 g |
| ≤ 40 kg | 390 g - 420 g |
| ≤ 50 kg | 460 g - 490 g |
| Artikelnr.: | VGD-380030 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4260446692139 |
| Tillverkarnr.: | 380030 |
| Varumärken: | VEGDOG |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda färg- och lockämnen, Fri från gluten, Fri från djurförsök, Vegansk |
| : | Adult |
Sammansättning
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 22,4 % |
| råfiber | 1,4 % |
| Råoljor och fetter | 9,1 % |
| Rohasche | 4,2 % |
| Fuktighet | 9 % |
| Calcium | 0,7 % |
| Phosphor | 0,43 % |
| Puringehalt | 19 mg |
| Kaloriengehalt | 363 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 20.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.840 IE |
| vitamin B12 (cyanokobalamin) | 72 µg |
| L-Carnitin | 252 mg |
| Taurin | 998 mg |
| DL-metionin | 7,5 g |
| Eisen als Eisenglycin (3b108) | 2,6 mg |
| Koppar (som koppar-II-sulfat pentahydrat, | 2,4 mg |
| Zinkoxid (3b603) | 67 mg |
| Jod als Calciumjodat, wasserfrei (3b202) | 1,8 mg |
| Selen als Natriumselenit (3b801) | 0,3 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Konservierungsmittel & Antioxidationsmittel | |
| Citronsyra 1a330[1] | 15 mg |
- unter anderem
Juridisk information
| Tillverkare: | younikat GmbH, Am Weißbach 66, 82396, Pähl, Tyskland, www.vegdog.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för VEGDOG Simply Crunch
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering