VEGDOG Farmer's Crunch, 1 kg
Krispig potatiskraft för din fyrbenta vän
105 kr
(105 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Veganskt helfoder för vuxna hundar
- Baserat på proteinrik potatis
- Fritt från de viktigaste djurallergenerna
Passar med
Beskrivning
Den som tror att den gamla hederliga potatisen är tråkig har helt fel: i det här torrfodret visar den sig vara en riktig superfood. Den förser inte bara din fyrbenta vän med lättsmälta kolhydrater för massor av energi, utan också med högkvalitativt potatisprotein som uppfyller din hunds proteinbehov på bästa sätt. I kombination med näringsrika favabönor och värdefulla alger för de viktiga omega-3- och omega-6-fettsyrorna får din hund allt den behöver för ett vitalt liv.
Den speciella egenskapen: VEGDOG Farmer's Crunch har utvecklats av veterinärer. En vetenskaplig jämförande analys visar att detta rent växtbaserade foder lätt kan mäta sig med köttbaserat torrfoder när det gäller protein, vitaminer och fettsyror. Det perfekta, ärliga och läckra alternativet för miljömedvetna hundföräldrar!
Vad gör VEGDOG Farmer's Crunch så speciellt?
- Hälsosamt, veganskt helfoder för vuxna hundar (ej lämpligt för valpar och digivande tikar)
- Daglig näring för att täcka behoven och ett växtbaserat alternativ till köttmat
- Lämpligt som uteslutningsdiet vid födoämnesallergier och -intoleranser (hypoallergeniskt foder)
- Med potatis som en pålitlig kolhydratkälla och potatisprotein som är lätt att tillgodogöra sig
- Kryddig smak av kött
- Med favabönor som en extra proteinkälla av hög kvalitet
- Alger säkerställer en optimal tillförsel av viktiga omega-3- och omega-6-fettsyror
- Speciellt mineralpulver ger viktiga näringsämnen som vitamin B12, taurin och karnitin
- Inga större animaliska allergener som nötkött, kyckling, lamm eller mejeriprodukter
- Utan kött och animaliska biprodukter
- Utan konstgjorda lockmedel och färgämnen
- Producerad utan djurförsök
Utfodringsrekommendation:
| Hundvikt | Mängd per dag |
|---|---|
| ≤ 5 kg | 86 g - 90 g |
| ≤ 10 kg | 144 g - 152 g |
| ≤ 20 kg | 243 g - 256 g |
| ≤ 30 kg | 329 g - 346 g |
| ≤ 40 kg | 408 g - 430 g |
| ≤ 50 kg | 483 g - 508 g |
| Artikelnr.: | VGD-380027 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4260446692108 |
| Tillverkarnr.: | 380027 |
| Varumärken: | VEGDOG |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda färg- och lockämnen, Fri från gluten, Hypoallergen, Fri från soja, Fri från djurförsök, Vegansk |
| : | Adult |
Sammansättning
34,3 % Kartoffelmehl, Kartoffelprotein, 12,6 % Erbsen, 7,4 % Bohnen, Reis, Reiskleie, Mineralien, Süßkartoffel, Apfeltrester, Johannisbrot, 2,5 % öljäst, linfrö, solrosolja, Rapsöl, Jästextrakt, 0,1 % Algen getrocknet
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 23 % |
| råfiber | 3,1 % |
| Råoljor och fetter | 8,3 % |
| Rohasche | 5,4 % |
| Fuktighet | 8,2 % |
| Calcium | 0,7 % |
| Phosphor | 0,44 % |
| Ca:P-Verhältnis | 1,6:1 |
| Puringehalt | 34 mg |
| Kaloriengehalt | 353 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 20.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.840 IE |
| vitamin B12 (cyanokobalamin) | 72 µg |
| L-Carnitin | 252 mg |
| Taurin | 998 mg |
| DL-metionin | 7,4 g |
| Eisen als Eisenglycin (3b108) | 2,65 mg |
| Koppar (som koppar-II-sulfat pentahydrat, | 2 mg |
| Zinkoxid (3b603) | 67 mg |
| Jod als Calciumjodat, wasserfrei (3b202) | 1,53 mg |
| Selen als Natriumselenit (3b801) | 0,3 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Konservierungsmittel & Antioxidationsmittel | |
| Citronsyra 1a330[1] | 15 mg |
- unter anderem
Juridisk information
| Tillverkare: | younikat GmbH, Am Weißbach 66, 82396, Pähl, Tyskland, www.vegdog.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för VEGDOG Farmer's Crunch
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering