Belcando Adult Power, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
686 kr
(55 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Vid mycket hög aktivitet
- Med fågel, fisk- & druvkärnemjöl
- Rikt på fett & protein
- Utan vete, mjölk & soja
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Adult Power torrfoder förser mycket aktiva fyrbenta vänner med den energi de behöver. De läckra foderkulorna består till 85 % av animaliskt protein från utsökt fågel och välsmakande fisk. Värdefullt, kallpressat druvkärnemjöl avrundar det balanserade receptet optimalt.
Med hög halt av fett och protein; utan soja, vete och mjölk.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt som vuxen | normalt aktiv/foder i g | aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 70 |
| 5 kg | 80 | 100 |
| 10 kg | 130 | 170 |
| 15 kg | 170 | 230 |
| 20 kg | 220 | 290 |
| 25 kg | 260 | 340 |
| 35 kg | 330 | 440 |
| 50 kg | 430 | 570 |
| 65 kg | 530 | 690 |
| 80 kg | 620 | 810 |
| Artikelnr.: | BCO-557625 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633557629 |
| Tillverkarnr.: | 557625 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 10 - 15 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, 21 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, majs, Reis, 6 % Fischmehl aus Meeresfischen, Geflügelfett, vegetabiliska oljor[1], 2,5 % Ei getrocknet, 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,5 % Traubenkernexpeller, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Chiasaat, Geflügelleber hydrolysiert, Dicalciumphosphat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter[2], Yucca schidigera
- Palm, Kokos
- gesamt: 0.2 %, Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 29,5 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 20,5 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7 % |
| råfiber | 3 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,4 % |
| Phosphor | 1 % |
| Natrium | 0,35 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat, Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat, Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Calciumiodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 3.600 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Adult Power
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering