Belcando Finest Lamm Spannmålsfritt, 1 kg
Torrfoder för hundar
105 kr
(105 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För känsliga hundar
- Spannmålsfritt
- Med amarant, krill & lamm
- Utan soja & mjölk
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta spannmålsfria torrfoder är lämpligt för vuxna hundar av små och medelstora raser som kämpar med en känslig mage. Noggrant utvalda och läckra ingredienser som superfoods amarant och krill ger värdefulla näringsämnen och skämmer bort gommen hos hungriga finsmakare. Det balanserade receptet imponerar med en extra portion färskt lammkött.
Detta torrfoder, tillverkat i Tyskland, består av 75 % animaliskt och 25 % vegetabiliskt protein.
Utan tillsats av mjölk, soja och spannmål samt konstgjorda färg-, smak- och konserveringsämnen.
Tips: Du kan blanda Finest torrfoder med vatten - en speciell sås bildas över foderkulorna, vilket gör fodret ännu mer välsmakande! Blanda 3 delar Finest torrfoder med 1 del varmt vatten (ca 40-50 °C).
Utfodringsrekommendation per dag:
| Vikt som vuxen | Normalt aktiv/foder i g | Aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 70 |
| 5 kg | 90 | 100 |
| 10 kg | 140 | 160 |
| 15 kg | 190 | 220 |
| 20 kg | 240 | 280 |
| 25 kg | 280 | 330 |
| Artikelnr.: | BCO-556405 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4002633556400 |
| Tillverkarnr.: | 556405 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från smakförstärkare, Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från spannmål, Fri från mjölk, Fri från soja |
| : | Adult |
Sammansättning
40 % Lammfleisch/-leber/-lunge, 16,5 % Amarant, Kartoffelstärke, 10 % Lammprotein getrocknet, Geflügelprotein aschearm und getrocknet, Ärtmjöl, Geflügelleber hydrolysiert, Meeres-Zooplankton gemahlen[1], 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Geflügelfett, Traubenkernexpeller, Johannisbrotschrot getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Chiasaat, laxolja, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter[2], Yucca schidigera
- Krill 2.5 %
- gesamt: 0.2 %, Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 25 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 14,5 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7,2 % |
| råfiber | 3,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,5 % |
| Phosphor | 1 % |
| Natrium | 0,35 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Finest Lamm Spannmålsfritt
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering