Kattovit Njure/Renal Färskpåse Nötkött, 85 g
Diethelfoder med smakrika bitar av nötkött
10 kr
(118 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Passar bra vid kronisk njurinsufficiens
- Stödjer normal njurfunktion
- Reducerat proteininnehåll
Beskrivning
Detta högkvalitativa diethelfoder med smakrikt nötkött är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med kronisk njurinsufficiens. Tack vare sin sammansättning med lågt proteininnehåll i förhållande till energimängden kan det bidra till kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Utvecklat för katter med kronisk njurinsufficiens
- Kan stödja normal njurfunktion
- Kan förebygga bildning av oxalatstenar (urinalkaliserande genom tillsats av kaliumcitrat)
- Lågt innehåll av fosfor och natrium
- Reducerat proteininnehåll
- Lättsmält
- K-receptur
- Smakrikt nötkött i sås
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret samt innan utfodringsperioden förlängs.
- Utfodringsperiod: inledningsvis upp till 6 månader
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 3 kg: 2 - 3 portionspåsar dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt upp till 5 kg: 3 - 4 portionspåsar dagligen
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-180145 |
|---|---|
| Innehåll: | 85 g |
| EAN: | 4000158772213 |
| Tillverkarnr.: | 180145 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från färgämnen |
| : | Adult |
| : | Njurar och urinvägar |
Sammansättning
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (5 % Nötkött), Getreide, pflanzliche Nebenerzeugnisse, Öle und Fette, Mineralstoffe (0,2 % Kaliumcitrat), Proteinquelle (7 % kyckling, 12 % Lever, 4 % Geflügelleber, 5 % Nötkött, 0,8 % Reis (gekocht))
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 6 % |
| fetthalt | 5,5 % |
| råfiber | 1 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 1,8 % |
| fukthalt | 80 % |
| Calcium | 0,18 % |
| Phosphor | 0,12 % |
| Natrium | 0,15 % |
| magnesium | 0,02 % |
| kalium | 0,25 % |
| Kaloriengehalt | 90 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 1.040 IE |
| Vitamin D3 | 125 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Järnsulfat, monohydrat | 40 mg |
| Zink | 28 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 1,2 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 1 mg |
| Jod | 0,6 mg |
| Taurin | 720 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Njure/Renal Färskpåse Nötkött
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 0 | (0%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 1 | (100%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering