Kattovit Urinary Tonfisk Torrfoder (4 kg)
Dietfoder vid benägenhet för bildning av struvitstenar
298 kr
(75 kr / kg, inkl. 25% moms.
-
Kattovit
Urinary Dryck
Kan hjälpa till att förebygga struvitstenar
13 kr(96 kr / l) -
Kattovit
Urinary Kyckling Torrfoder
För katter med benägenhet för struvitstenar
298 kr -
-
Kattovit
Urinary Tonfisk Torrfoder
Dietfoder vid benägenhet för bildning av struvitstenar
298 kr -
Kattovit
Urinary Kalv
Högkvalitativt diethelfoder vid benägenhet för struvitstenar
10 kr(118 kr / kg) -
Kattovit
Urinary Kyckling
Stödjande utfodring vid benägenhet för struvitstenar
10 kr(118 kr / kg) -
Kattovit
Urinary Färskpåse Kalkon
Högkvalitativt diethelfoder för katter med benägenhet för struvitstenar
10 kr(118 kr / kg) -
Kattovit
Urinary Färskpåse Lax
Högkvalitativt diethelfoder vid benägenhet för bildning av struvitstenar
10 kr(118 kr / kg) -
Kattovit
Urinary Burk Tonfisk
Högkvalitativt diethelfoder vid benägenhet för struvitstenar
10 kr(118 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Urinförsurande egenskaper
- Lågt magnesiuminnehåll
- Hög energitäthet
Beskrivning
Detta högkvalitativa torrfoder med tonfisk är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med benägenhet för struvitstenar. Tack vare sin sammansättning kan det bidra till att förebygga bildning av urinsten och stödja kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Utvecklat för katter med benägenhet för struvitstenar
- Kan bidra till att förebygga bildning av urinsten (FLUTD) genom att hålla katturinens pH-värde under 6,5
- Urinförsurande egenskaper tack vare DL-metionin och ammoniumklorid
- Lågt magnesiuminnehåll
- Hög energitäthet
- Hög smältbarhet
- C-receptur
- Med tonfisk
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret.
- Rekommenderad utfodringsperiod: inledningsvis upp till 6 månader
- Utfodringsmängd per dag för en genomsnittligt stor katt (4 kg): 60 g
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-180649 |
|---|---|
| Innehåll: | 4 kg |
| EAN: | 4000158771636 |
| Tillverkarnr.: | 180649 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Adult |
Sammansättning
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse, Getreide, Öle und Fette, pflanzliche Eiweißextrakte, Fisch und Fischnebenerzeugnisse (4 % Thunfischmehl), pflanzliche Nebenerzeugnisse, Mineralstoffe
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 34 % |
| fetthalt | 22,5 % |
| råfiber | 2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 6,5 % |
| Calcium | 1 % |
| Phosphor | 0,8 % |
| Natrium | 0,5 % |
| magnesium | 0,08 % |
| kalium | 0,7 % |
| Kaloriengehalt | 420 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 16.000 IE |
| Vitamin D3 | 800 IE |
| Vitamin E | 240 mg |
| Zink | 112 mg |
| Jod | 4 mg |
| Kupfer | 2 mg |
| Selen i organisk form av selen jästen Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 inaktiv | 0,12 mg |
| Taurin | 1.000 mg |
| DL-metionin | 15.000 mg |
| Ammoniumchlorid | 2.000 mg |
| Antioxidanter |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Urinary Tonfisk Torrfoder
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering