Leonardo Adult Duck, 7,5 kg (7,50 kg)
Torrfoder för katter
564 kr
(75 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna katter
- Med fjäderfä, chiafrön & krill
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
En smakupplevelse för små jägare! Det här goda torrfodret kombinerar extra färsk fågel med krill och näringsrik chiasäd - en perfekt mix för katter med smak för det lilla extra.
85 % animaliskt och 15 % vegetabiliskt protein.
Utfodringsrekommendation/dag:
Du kan kombinera Adult torrfoder med våtfoder. 25 g torrfoder kan ersättas med 100 g våtfoder.
| Vikt | Kastrerad katt/innekatt | Aktiv katt |
| 3 kg | 25-40 g | 50 g |
| 4 kg | 30-45 g | 60 g |
| 5 kg | 35-55 g | 70 g |
| 6 kg | 40-60 g | 80 g |
| 7 kg | 45-65 g | 90 g |
| Artikelnr.: | LDO-758325 |
|---|---|
| Innehåll: | 7,50 kg |
| EAN: | 4002633758323 |
| Tillverkarnr.: | 758325 |
| Varumärken: | Leonardo |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Proteinrik |
| : | Adult |
Sammansättning
30 % frisches Geflügelfleisch, 18 % getrocknetes Entenprotein, Reis, 10 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, Kartoffelstärke, Geflügelfett, Geflügelleber hydrolysiert, Roggen gemälzt, Ei getrocknet, 2,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, Meeres-Zooplankton gemahlen (2,5 % Krill), Bierhefe inaktiviert und getrocknet, 1,5 % Traubenkernexpeller, 1,3 % Chiasaat, Johannisbrotschrot getrocknet, Guarkernmehl, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, Chicoree Inulin
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 32 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 20 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7,9 % |
| råfiber | 2,3 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,2 % |
| Phosphor | 0,8 % |
| Natrium | 0,4 % |
| magnesium | 0,09 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Vitamin C (Natriumascorbylphosphat) | 245 mg |
| Taurin | 1.400 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat- Pentahydrat) | 15 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 50 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 150 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2,5 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,15 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.000 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 80 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Leonardo Adult Duck
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering