Lucky Jim Junior Nöt & Kalv, 800 g

Fullvärdigt helfoder för små fyrbenta vänner

46 kr

(58 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 800 g

I lager från 29. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans onsdag, 04. november

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För valpar & växande hundar
  • Med probiotika & grönläppad mussla
  • Utan tillsatt socker

Ofta köpt tillsammans med Happy Dog Torrfoder Supreme Montana, 10 kg

Lucky Jim Junior Nöt & Kalv, 800 g 46 kr (58 kr / kg)
Happy Dog Torrfoder Supreme Montana, 10 kg 695 kr (70 kr / kg)
Totalpris: 741 kr
Beskrivning

Letar du efter en smakrik och balanserad måltid som inte bara mättar din växande hund utan också gör den riktigt nöjd? Då är Lucky Jim Junior Nöt & Kalv precis rätt!

I detta foder ger saftigt nötkött och fin kalv en utsökt och fyllig smakupplevelse i matskålen. Men Lucky Jim imponerar inte bara med smaken, utan även med flera genomtänkta fördelar. Tillsatta postbiotika bidrar till en normalt fungerande matsmältning, stödjer ett normalt immunförsvar och främjar din hunds allmänna vitalitet och aktivitet. Den grönläppade musslan bidrar med viktiga näringsämnen för lederna, så att din hund kan fortsätta röra sig med glädje. När det gäller ingredienserna gäller full transparens - allt deklareras tydligt, är genomtänkt sammansatt och öppet redovisat (inklusive ett riktigt foto av ingredienserna på förpackningen).

Vad gör Lucky Jim Junior Nöt & Kalv så speciellt?

  • Högkvalitativt helfoder för valpar och växande hundar
  • Ärligt - full transparens kring ingredienser och tillverkning
  • Åldersanpassat recept
  • Med utvalda ingredienser
  • Med postbiotika och grönläppad mussla
  • Stödjer normal matsmältning och ett normalt immunförsvar
  • Stödjer normal ledfunktion och en normalt fungerande rörelseapparat
  • Utan tillsatt socker och dolda ingredienser
  • Utvecklat i samarbete med veterinärer

Utfodringsrekommendation:

Ålder i månader 10 kg 15 kg 20 kg 25 kg
2 414 / 2,75 525 / 3,6 641 / 4,65 722 / 5,3
3 492 / 4,2 646 / 5,75 783 / 7,2 926 / 9
4 527 / 5,5 706 / 7,75 869 / 10 1027 / 12,5
5 539 / 6,6 728 / 9,5 902 / 12,5 1064 / 15,25
6 539 / 7,5 731 / 11 907 / 14,5 1072 / 17,25
7 533 / 8,25 724 / 12,25 901 / 16 1071 / 18,8
8 527 / 8,75 716 / 13 890 / 17,25 1063 / 20,25
9 522 / 9,1 707 / 13,75 879 / 18,2 1055 / 21,25
10 518 / 9,4 703 / 14 871 / 18,75 1047 / 22
11 516 / 9,5 697 / 14,4 866 / 19,1 1039 / 22,75
12 507 / 10 691 / 14,75 860 / 19,5 1032 / 23,25
13 vuxen 687 / 15 858 / 19,6 1026 / 23,75
14 vuxen vuxen 855 / 19,8 1022 / 24
15 vuxen vuxen 852 / 20 1015 / 24,5
Artikelnr.: PET-60187
Innehåll: 800 g
EAN: 4262437747187
Tillverkarnr.: 60187
Varumärken: Lucky Jim
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål
: Junior, Valp
Allmän information: Den faktiska fodermängden beror på ditt djurs ålder, aktivitetsnivå och ras., Se till att vatten alltid finns fritt tillgängligt.
Sammansättning

50 % Nötkött (21 % Muskelfleisch, Njure, Rommen, Lever), 29,1 % Rinder- und Kalbssud, 15 % Kalb, 4 % morötter, 1 % laxolja, 0,7 % Mineralstoffe, 0,1 % Grünlippmuschelextrakt, 0,1 % Postbiotika (Hefe inaktiviert (Saccharomyces cerevisiae))

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 10 %
Råoljor och fetter 6,5 %
råfiber 0,3 %
Rohasche 2,5 %
Fuktighet 78 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin D3 (3a671) 140 IE
Vitamin E (3a700) 30 mg
Zink als Zinksulfat, Monohydrat (3b605) 20 mg
Mangan (3b502) 2 mg
Kupfer (3b405) 2,3 mg
Jod (3b202) 0,5 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Pets Nature GmbH, Porschestraße 9, 70736, Fellbach, Tyskland, petsnature@petsnature.de, www.petsnature.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Lucky Jim Junior Nöt & Kalv

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder