Lucky lou Food Code Adult Fågel & Kyckling, 3 kg

Det bästa från fågel

289 kr

(96 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 3 kg

Bara 1 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Premiumtorrfoder för katter
  • Mycket hög acceptans
  • Utan spannmål & gluten

Ofta köpt tillsammans med Lucky lou Food Code Adult Fågel & Lax, 3 kg

Lucky lou Food Code Adult Fågel & Kyckling, 3 kg 289 kr (96 kr / kg)
Lucky lou Food Code Adult Fågel & Lax, 3 kg 289 kr (96 kr / kg)
Totalpris: 578 kr
Beskrivning

Lucky Lou Food Code är torrfoder på toppnivå, eftersom det inte bara smakar oemotståndligt krispigt och gott, utan också förser din katt med värdefulla näringsämnen anpassade efter dess ålder. Inspirerat av de perfekta proportionerna hos Leonardo da Vincis vitruvianske man erbjuder det balanserade receptet för varje sort 8 fördelar som tar hand om din katt från topp till tå.

  • Premium-helfoder för vuxna katter
  • Passar utmärkt för blandutfodring
  • Balanserat och lättsmält recept med en kombination av färskt kött och torkat protein
  • Med fjäderfä (torkat och färskt), tapioka, ärtor, morötter, torkat ägg, linfrö, öljäst, kattmynta och cikoria
  • Mycket hög acceptans
  • Utan konserveringsmedel, spannmål, gluten, tillsatt socker och genteknik
  • Tillverkat utan djurförsök

Utfodringsrekommendation:

Vikt Våtfoder (innekatter / utekatter) Torrfoder (innekatter / utekatter)
2 kg 45 - 65 g / 85 g 10 - 15 g / 20 g
3 kg 60 - 85 g / 115 g 13 - 20 g / 25 g
4 kg 70 - 105 g / 140 g 16 - 24 g / 31 g
5 kg 85 - 120 g / 160 g 19 - 27 g / 36 g
6 kg 95 - 140 g / 180 g 21 - 31 g / 41 g
7 kg 105 - 150 g / 200 g 23 - 34 g / 45 g
8 kg 115 - 175 g / 220 g 26 - 37 g / 50 g

Artikelnr.: LLU-61537
Innehåll: 3 kg
EAN: 4262437744537
Tillverkarnr.: 61537
Varumärken: Lucky lou
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från genetiskt modifierade organismer, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Fri från gluten
: Adult
: Food code
Sammansättning

64 % Geflügel (27 % getrocknetes Geflügelfleisch, 20 % färsk kyckling, Geflügelfett, Geflügelprotein), 21,8 % Tapioka, Erbsen, morötter, 1 % Trockenei, 0,5 % Leinsamen geschrotet, 0,5 % öljäst, 0,5 % kattmynta, 0,1 % Chicorée

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 34 %
råfiber 3,5 %
Råoljor och fetter 19 %
Rohasche 6,5 %
Calcium 1 %
Phosphor 0,8 %
Omega-3-Fettsäuren 0,4 %
Omega-6-Fettsäuren 2 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Kupfer (3b405) 6 mg
Zink (3b603) 80 mg
Mangan (3b502) 8 mg
Jod (3b202) 2 mg
Vitamin A 3a672a 18.000 IE
Vitamin D3 (3a671) 1.300 IE
Vitamin E (3a700i) 180 mg
Vitamin C (3a312) 120 mg
Vitamin B1 (3a821) 8 mg
Vitamin B2 (3a825i) 8 mg
Niacin (3a314) 50 mg
Cholinchlorid (3a890) 1.200 mg
Calcium-D-Pantothenat (3a841) 25 mg
Vitamin B6 (3a831) 6 mg
Biotin (3a880) 250 mcg
folsyra 3a316 0,8 mg
Vitamin B12 30 mcg
Taurin (3a370) 1.500 mg
DL-metionin 3c301 700 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Pets Nature GmbH, Porschestraße 9, 70736, Fellbach, Tyskland, petsnature@petsnature.de, www.petsnature.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Lucky lou Food Code Adult Fågel & Kyckling